DREAMSDESIGN
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
Praktyczne porady i wiedza w pigułce
BLOG
07 stycznia 2020

Ile potrzeba snu dla zachowania zdrowia?

Ilość godzin snu, których wymaga nasz organizm, uzależniona jest od wieku, cech osobniczych, a także predyspozycji genetycznych. Trudno więc jest jasno stwierdzić, ile spać, aby czuć się rześkim i wypoczętym.

Nasz sen składa się z trzech podstawowych faz NREM oraz fazy REM, a poszczególne etapy następują po sobie co kilkanaście minut. W efekcie jeden cykl snu trwa około 1,5 godziny, po czym jest powtarzany. Zaleca się, aby w ciągu jednej nocy dać sobie czas na przejście minimum 4 razy przez wszystkie fazy snu, co łącznie daje minimum 6 godzin ciągłego snu. Optymalną ilością jest jednak 5 faz snu, które trwają w przybliżeniu około 7,5 godziny. Należy jednak pamiętać, że po nocnym przebudzeniu konkretna faza zostaje przerwana, a ponownie uśnięcie rozpoczyna cykl na nowo.

Aby sen dostarczył nam wiele energii na nadchodzący dzień, ważny jest również sam moment wstawania. Zadbaj o niezbyt nachalny dźwięk budzika oraz postaraj się wstać spokojnie, bez gwałtownego wyskakiwania z łóżka. Tuż po wstaniu do wnętrza warto wpuścić pierwsze promienie słońca oraz świeże powietrze, które zakomunikują organizmowi, że noc dobiegła już końca.


Zdrowy sen – materace to podstawa!

Dobry materac do spania to gwarancja pełnego wypoczynku oraz wstania w dobrym nastroju. Mimo że oferta materacy dostępnych w sprzedaży jest bardzo duża, to jednak nie wszystkie w pełni spełnią nasze oczekiwania.

Najważniejsza jest pozycja do spania, dlatego przed zakupem warto przetestować każdą propozycję. Idealny materac powinien dostosowywać się do nas, a nie my do niego. Co oznacza to w praktyce? Powinien on umożliwiać komfortowe podparcie całego ciała, aby we właściwy sposób odciążyć zmęczony po całym dniu kręgosłup. W tym zakresie poleca się produkty wykonane z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do postury ciała. Najważniejsze, żeby materac jednocześnie dopasowywał się i podtrzymywał ciało, przy jednoczesnym stawianiu delikatnego oporu. Wybrane posłanie nie powinno więc być zbyt miękkie, co nie sprzyja odpoczynkowi.