ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Zdrowy sen, czyli jak spać, żeby się wyspać

07 stycznia 2020

Jak spać zdrowo by wstać wypoczętym?

Ilość godzin snu, których wymaga nasz organizm, uzależniona jest od wieku, cech osobniczych, a także predyspozycji genetycznych. Trudno więc jest jasno stwierdzić, ile spać, aby czuć się rześkim i wypoczętym. Poznaj zasady zdrowego snu.

Nasz sen składa się z trzech podstawowych faz NREM oraz fazy REM, a poszczególne etapy następują po sobie co kilkanaście minut. W efekcie jeden cykl snu trwa około 1,5 godziny, po czym jest powtarzany. Zaleca się, aby w ciągu jednej nocy dać sobie czas na przejście minimum 4 razy przez wszystkie fazy snu, co łącznie daje minimum 6 godzin ciągłego snu. Optymalną ilością jest jednak 5 faz snu, które trwają w przybliżeniu około 7,5 godziny. Należy jednak pamiętać, że po nocnym przebudzeniu konkretna faza zostaje przerwana, a ponownie uśnięcie rozpoczyna cykl na nowo.

Aby sen dostarczył nam wiele energii na nadchodzący dzień, ważny jest również sam moment wstawania. Zadbaj o niezbyt nachalny dźwięk budzika oraz postaraj się wstać spokojnie, bez gwałtownego wyskakiwania z łóżka. Tuż po wstaniu do wnętrza warto wpuścić pierwsze promienie słońca oraz świeże powietrze, które zakomunikują organizmowi, że noc dobiegła już końca.


Higiena snu – materace to podstawa!

Dobre materace do spania to gwarancja pełnego wypoczynku oraz wstania w dobrym nastroju. Mimo że oferta materacy dostępnych w sprzedaży jest bardzo duża, to jednak nie wszystkie w pełni spełnią nasze oczekiwania.

Najważniejsza jest pozycja do spania, dlatego przed zakupem warto przetestować każdą propozycję. Idealny materac powinien dostosowywać się do nas, a nie my do niego. Co oznacza to w praktyce? Powinien on umożliwiać komfortowe podparcie całego ciała, aby we właściwy sposób odciążyć zmęczony po całym dniu kręgosłup. Aby zadbać o zdrowy sen dla kręgosłupa powinniśmy wybierać produkty wykonane z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do postury ciała. Najważniejsze, żeby materac jednocześnie dopasowywał się i podtrzymywał ciało, przy jednoczesnym stawianiu delikatnego oporu. Wybrane posłanie nie powinno więc być zbyt miękkie, co nie sprzyja odpoczynkowi.