ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jakie są standardowe rozmiary łóżek?

06 marca 2023

Jakie są standardowe rozmiary łóżek?

Zanim zakupisz łóżko masz do podjęcia wiele decyzji, co do wzoru łóżka, do tego czy ma mieć pojemnik na pościel, czy nie, na jakich nóżkach ma stać, w jakiej tkaninie ma być tapicerowane… Zawsze dochodzi też do pytania w jakim rozmiarze potrzebujemy łóżko. Sprawa niby banalnie prosta, ale jednak pojawiają się z nią największe problemy. Czy wybrać łóżko w rozmiarze 140x200 cm, czy 160x200 cm, a może jednak 180x200 cm? A być może na rozmiarze 120x200 cm zmieszczą się dwie osoby?

Jak sobie poradzić z tymi pytaniami? Na początku wystarczy zacząć od dokładnych pomiarów. Zanim zdecydujemy się na zakupy łóżka musimy dokładnie wymierzyć naszą sypialnię, tak aby ustalić jakiej wielkości jest możliwe wstawienie łóżka (pamiętajmy, że chodzi zarówno o długość, jak i szerokość mebla). Należy zastanowić się też czy chcemy umieścić koło łóżka stoliki nocne, czy wystarczy na nie miejsca?


Zatem zakup łóżka powinniśmy zacząć od pomiaru sypialni. Aranżacja sypialni pod względem estetycznym jest bardzo ważna, jednak względy techniczne i praktyczne są równie istotne – a być może właśnie najistotniejsze! Dokonując pomiaru sypialni, musimy zastanowić się na której ścianie będzie stało łóżko oraz jak będzie długie. Czy będzie bezproblemowe przejście w sypialni, czy będzie jak otworzyć pojemnik na pościel, czy zamkną się drzwi od pokoju, gdy wstawimy łóżko, czy otworzy się bez problemu okno w sypialni itp.

Jeżeli dokonamy na wstępie już pomiarów, to możemy zawęzić swój wybór, co do dostępnych wymiarów łóżek. Po pomiarze będziemy mogli już założyć jakie rozmiary zewnętrzne łóżek w ogóle wchodzą w grę! Praktyczne rozwiązania w sypialni są bardzo ważne. Musi być umeblowana tak, aby nie zakłócała nam funkcjonowania w ciągu dnia, a w nocy spełniała rolę wyciszonej i przepełnionej spokojem oazy snu.

Rozmiar łóżka a rozmiar materaca – czy to jest to samo?

Pamiętajmy, że mówiąc o łóżku w rozmiarze 160x200 cm, to wymiar 160x200 cm jest wymiarem samego materaca, czyli w rzeczywistości powierzchni spania. Wymiary zewnętrzne łóżka mogą być większe – jest to uzależnione od wyboru ram i zagłówka. Ważne jest, aby pamiętać o tym podczas aranżacji sypialni.


Łóżka mogą być bezramowe (inaczej nazywane opcje łóżek kontynentalnych), wtedy oczywiście wymiar szerokości materaca jest jakby zewnętrznym wymiarem szerokości łóżka (w takiej sytuacji doliczamy jedynie do długości materaca wymiar zagłówka). Ale są też łóżka ramowe, które wystają po kilka centymetrów z każdej strony materaca. I w takim przypadku do szerokości materaca należy dodać szerokości ramy z dwóch stron. Ramy są w różnych szerokościach – najczęściej są one około 4 lub 8 cm. Mogą być i szersze, wszystko to oczywiście zależy od konkretnego modelu łóżka. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę co do tego, ile centymetrów ma rzeczywisty wymiar zewnętrzny łóżka. W innym przypadku może się okazać, że zamówione łóżko nie będzie się np. mieściło w sypialni.

Standardowe wymiary łóżek dwuosobowych

W przypadku wymiarów łóżek można przyjąć pewną standaryzacje, i tak jeżeli chodzi o łóżka dwuosobowe to normą są łóżka w rozmiarze 140x200 cm, 160x200 cm lub 180x200 cm. Czasami trafiają do nas klienci, którzy mówią, że śpią ze swoimi pociechami lub zwierzętami, wtedy proponujemy łóżka o naprawdę dużych rozmiarach, takich jak 200x200 cm lub 200x220 cm! Ważne jest, aby tak dobrać łóżko tak, aby oczywiście zmieściło się w sypiali, ale również żeby było komfortowe – żeby podczas spania nie było nam na nim za ciasno. Na łóżku musimy wysypiać się swobodnie, nie powinno być zbyt wąskie, tak aby nie zakłócać snu.

 

Standardowe wymiary łóżek jednoosobowych

Jeżeli chodzi o łóżka jednoosobowe standardem przyjęły się rozwiązania takie jak: 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm lub 120x200 cm. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak 90x200 cm. Łóżka jednoosobowe, tak samo jak dwuosobowe, muszą gwarantować nam swobodną zmianę ułożenia ciała w nocy, abyśmy nie czuli się zbyt ciasno. Jeżeli natomiast chodzi o łóżka jednoosobowe dziecięce, dobiera się je tak, aby było co najmniej +20 cm większe po długości, niż wzrost dziecka. Ale z racji tego, że dzieci bardzo szybko rosną, nasi klienci mimo wszystko decydują się na łóżka o standardowej długości materaca, tj. 200 cm.

 

Czy jest możliwość zamówienia dłuższego łóżka?

Wybierz taki rozmiar łóżka, abyś czuł się swobodnie i miał miejsce na zmianę pozycji w nocy. Łóżko musi być miejscem, w którym masz się poczuć rozluźniony i zrelaksowany, nie napięty i zestresowany brakiem miejsca na materacu. Jak sprawdzić czy dane łóżko jest dla ciebie odpowiednie? Najlepiej połóż się na plecach, a ręce złóż pod głowę. Jeżeli łokcie nie wystają poza krawędzie materaca, to znaczy że łóżko masz dobrej szerokości. Jeżeli chodzi o długość, to połóż się swobodnie na poduszce i sprawdź czy stopy nie wystają ci poza materac. Jeżeli jesteś wysoki, to warto zakupić łóżko w większej długości. Coraz więcej zapytań mamy o łóżka dłuższe niż 200 cm!

Jeżeli jesteście zainteresowani dłuższym łóżkiem, to skontaktujcie się z naszymi doradcami, którzy czekają na Was w naszych salonach. Każde łóżko z naszej oferty możemy przygotować w opcji niestandardowej. Zależy nam, aby nasi klienci spali zdrowo i wygodnie. Dlatego też produkujemy łóżka z dokładnością powierzchni spania, co do centymetra!

W Dreams Design – sypialnia twoich snów jesteśmy w stanie wyprodukować łóżko na wymiar. Sam wybierz design, tapicerkę i wymiar swojego mebla. Precyzyjnie wykonane łóżko, doskonała obsługa na poziomie zakupów i doradztwo w sprawach zdrowego spania – to tylko kilka czynników, które sprawiają, że nasi klienci wybierają Dreams Design jako sprawdzonego producenta. Zaufały już nam setki klientów, zaufaj nam i Ty!

Już dziś zachęcamy do odwiedzenia naszych salonów stacjonarnych w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, a także niebawem we Wrocławiu. Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą, w której na pewno znajdziesz łóżko idealne dla siebie i swoich bliskich.

© Dreams Design.