ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jak dbać o materac do spania?

18 kwietnia 2018

Dobry materac do spania może posłużyć przez wiele długich lat, ale jest jeden warunek – należy o niego właściwie dbać. W przeciwnym razie bezpowrotnie utraci swoje właściwości i tym samym nie będzie już w stanie zapewnić komfortowego wypoczynku. Dowiedz się, jak możesz wydłużyć żywotność swojego materaca.

Czasami, już po 2 czy 3 latach użytkowania, dany materac przestaje prawidłowo pełnić swoje funkcje i nie zapewnia tak komfortowego podparcia, jak na początku. Dodatkowo w niektórych przypadkach zaczyna się z niego wydobywać nieprzyjemny zapach. Dobrej jakości materace nie należą do najtańszych, ale wymagają od nas odpowiedniej pielęgnacji – podobnie jest zresztą z tymi tańszymi. W niniejszym artykule przygotowaliśmy kilka porad związanych z tym, jak dbać o materac by przez wiele lat mogły zachować swoje pierwotne właściwości.

1. Odwracaj materac na drugą stronę

Jednym z częściej występujących problemów są charakterystyczne wgłębienia, które pojawiają się już po kilku miesiącach korzystania z materaca. Powstają one w strefach, w których najczęściej leżymy i siadamy. By zapobiec odkształceniom materaca, wystarczy raz na pół roku odwrócić go na drugą stronę – dzięki czemu będzie każdorazowo „powracał” do swojego początkowego kształtu. Można go również odwracać do góry nogami.

2. Nie kładź materaca na podłodze

Od pewnego czasu modne jest kładzenie materaca na podłodze, co można zaobserwować choćby podczas przeglądania żurnali, przedstawiających pomieszczenia urządzone w stylu minimalistycznym. Modne, ale zdecydowanie nieodpowiednie – i nie chodzi tu o kwestię higieny. W takim wypadku materac po prostu nie może swobodne oddychać.

Stelaże do łóżek są zaprojektowane tak, by zapewniać cyrkulację powietrza, która nie dopuszcza do powstawania w nich pleśni czy grzybów. Najlepiej jest wybrać łóżko do sypialni, które bazuje na elastycznych drewnianych listwach, oddalonych od siebie o ok. 3-4 cm. Jeżeli dany model jest od spodu zabudowany (np. skrzyniami na pościel), to powinien posiadać w tej strefie otworki, zapewniające swobodny przepływ powietrza.

3. Ochraniacz na materac

Ochraniacz na materac to dobre rozwiązanie, jeśli lubimy w łóżku nie tylko spać, ale i na przykład jeść przekąski podczas oglądania filmów czy delektować się śniadaniem w wolne poranki. Takie zabezpieczenie uchroni nasz materac przed zalaniem czy innymi, trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Co ważne, pokrowiec można w razie potrzeby łatwo zdjąć i uprać.

4. Wietrzenie materaca

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w kontekście zachowania odpowiedniej higieny materaca jest jego wietrzenie. Najczęściej, zgodnie z instrukcją, wietrzymy go tuż po zakupie. W praktyce powinniśmy to robić co najmniej raz na 1-2 tygodnie. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się z materaca ewentualnej wilgoci (w końcu w nocy często się pocimy), ale zapewnimy mu również świeżość i neutralny zapach.

5. Dbaj o czystość i odkurzaj

Materac powinien być również systematycznie odkurzany. To ważne, ponieważ każdego dnia gromadzą się w nim: kurz, roztocza, martwe komórki naskórka czy pozostałości jedzenia. Co oczywiste, należy go też regularnie prać – z reguły wystarczy raz na kilka miesięcy.

Jeżeli chodzi o pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów bądź uporczywych plam, pomocna w ich usuwaniu może okazać się soda oczyszczona. Świetnie radzi sobie ona z niechcianymi zapachami, a do tego działa antybakteryjnie. Wystarczy rozsypać sodę na materacu, delikatnie wetrzeć i po 15 minutach odkurzyć. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, do miseczki z sodą można dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, wymieszać i dopiero rozsypać. Dzięki temu, w całej sypialni będzie unosił się przyjemny zapach.

Do usunięcia plamy należy wykorzystać sodę wymieszaną z odrobiną wody. Taką papkę nakładamy na zabrudzenie i delikatnie w nie wcieramy, korzystając z gąbki bądź szczotki. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością stosowania takich środków czy innych płynów do czyszczenia, ponieważ materace generalnie nie powinny ich wchłaniać.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pielęgnacji materaca?

Pamiętajmy również o odpowiednim przechowywaniu nieużytkowanego materaca. Jeżeli mamy zamiar, na przykład na czas remontu, przenieść go do innego pomieszczenia, dopilnujmy, by w żadnym miejscu nie powstały wgięcia. W takim wypadku może dojść do jego trwałego uszkodzenia bądź odkształcenia.

Polecamy sprawdzić też nasz poprzedni artykuł, w którym przedstawiamy porady związane z tym, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim.


© Dreams Design.