ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Nie możesz zasnąć? Poznaj naturalne metody na szybki sen!

04 grudnia 2019

Ile potrzeba snu dla zachowania zdrowia?

Ilość godzin snu, których wymaga nasz organizm, uzależniona jest od wieku, cech osobniczych, a także predyspozycji genetycznych. Trudno więc jest jasno stwierdzić, ile spać, aby czuć się rześkim i wypoczętym.

Nasz sen składa się z trzech podstawowych faz NREM oraz fazy REM, a poszczególne etapy następują po sobie co kilkanaście minut. W efekcie jeden cykl snu trwa około 1,5 godziny, po czym jest powtarzany. Zaleca się, aby w ciągu jednej nocy dać sobie czas na przejście minimum 4 razy przez wszystkie fazy snu, co łącznie daje minimum 6 godzin ciągłego snu. Optymalną ilością jest jednak 5 faz snu, które trwają w przybliżeniu około 7,5 godziny. Należy jednak pamiętać, że po nocnym przebudzeniu konkretna faza zostaje przerwana, a ponownie uśnięcie rozpoczyna cykl na nowo.

Aby sen dostarczył nam wiele energii na nadchodzący dzień, ważny jest również sam moment wstawania. Zadbaj o niezbyt nachalny dźwięk budzika oraz postaraj się wstać spokojnie, bez gwałtownego wyskakiwania z łóżka. Tuż po wstaniu do wnętrza warto wpuścić pierwsze promienie słońca oraz świeże powietrze, które zakomunikują organizmowi, że noc dobiegła już końca.

Zdrowy sen – materace to podstawa!

Dobry materac do spania to gwarancja pełnego wypoczynku oraz wstania w dobrym nastroju. Mimo że oferta materacy dostępnych w sprzedaży jest bardzo duża, to jednak nie wszystkie w pełni spełnią nasze oczekiwania.

Najważniejsza jest pozycja do spania, dlatego przed zakupem warto przetestować każdą propozycję. Idealny materac powinien dostosowywać się do nas, a nie my do niego. Co oznacza to w praktyce? Powinien on umożliwiać komfortowe podparcie całego ciała, aby we właściwy sposób odciążyć zmęczony po całym dniu kręgosłup. W tym zakresie poleca się produkty wykonane z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do postury ciała. Najważniejsze, żeby materac jednocześnie dopasowywał się i podtrzymywał ciało, przy jednoczesnym stawianiu delikatnego oporu. Wybrane posłanie nie powinno więc być zbyt miękkie, co nie sprzyja odpoczynkowi.

Zdrowy sen – warunki w sypialni

Aranżacja wnętrza sypialni oraz dobór właściwej pościeli mają istotny wpływ na jakość snu, jednak nie można zapomnieć również o zagwarantowaniu sobie właściwych warunków. Optymalna temperatura, wilgotność oraz dopływ świeżego powietrza przed pójściem spać, a także zaraz po wstaniu są równie istotne. Zdrowy sen wymaga temperatury około 20-21 stopni Celsjusza, jednak część osób lepiej czuje się nawet przy 18 stopniach. Warunki takie pozwalają uniknąć nocnego pocenia, co często skutkuje osłabieniem w ciągu dnia. O ile zimą utrzymanie takiej temperatury nie jest zbyt trudne, ponieważ możemy przykręcić kaloryfery, to latem bywają się tym spore problemy. Warto więc zainwestować w rolety wewnętrzne lub zewnętrzne pokryte specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne, co zapobiega przegrzewaniu się sypialni.

Osobną kwestią jest posiadanie w sypialni nawilżacza powietrza, który sprawdza się zwłaszcza w okresie grzewczym. Część tego typu urządzeń łączy w sobie funkcję nawilżacza oraz oczyszczacza, co gwarantuje prawidłową jonizację powietrza. Zaleca się, aby w sypialni panowała wilgotność rzędu 50-60%. Jeśli będzie ona niższa, nasz sen mogą zakłócać zaschnięte usta, nos oraz śluzówki. Zjawisko wysychania nie jest również korzystne dla skóry. Zbyt wysoka wilgotność z kolei sprzyja namnażaniu się zarodników grzybów i pleśni, które są zasysane do płuc podczas oddychania, co może skutkować przykrą infekcją dróg oddechowych.

Dodatkowo warto pamiętać, że w nowoczesnym budownictwie okna drewniane lub z PCV są bardzo szczelne, co uniemożliwia prawidłową wentylację pomieszczenia, mimo że chronią nas skutecznie przed chłodem. Warto więc zainstalować w specjalne nawiewniki okienne lub korzystać z funkcji mikrouchyłu, który gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza w nocy. Więcej na temat przystosowania sypialni do zdrowego snu można przeczytać w artykule: Poznaj triki, które sprawią, że Twoja sypialnia stanie się dla Ciebie wyjątkowym miejscem.

© Dreams Design.