DREAMSDESIGN
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
Praktyczne porady i wiedza w pigułce
BLOG
04 grudnia 2019

Ile potrzeba snu dla zachowania zdrowia?

Ilość godzin snu, których wymaga nasz organizm, uzależniona jest od wieku, cech osobniczych, a także predyspozycji genetycznych. Trudno więc jest jasno stwierdzić, ile spać, aby czuć się rześkim i wypoczętym.

Nasz sen składa się z trzech podstawowych faz NREM oraz fazy REM, a poszczególne etapy następują po sobie co kilkanaście minut. W efekcie jeden cykl snu trwa około 1,5 godziny, po czym jest powtarzany. Zaleca się, aby w ciągu jednej nocy dać sobie czas na przejście minimum 4 razy przez wszystkie fazy snu, co łącznie daje minimum 6 godzin ciągłego snu. Optymalną ilością jest jednak 5 faz snu, które trwają w przybliżeniu około 7,5 godziny. Należy jednak pamiętać, że po nocnym przebudzeniu konkretna faza zostaje przerwana, a ponownie uśnięcie rozpoczyna cykl na nowo.

Aby sen dostarczył nam wiele energii na nadchodzący dzień, ważny jest również sam moment wstawania. Zadbaj o niezbyt nachalny dźwięk budzika oraz postaraj się wstać spokojnie, bez gwałtownego wyskakiwania z łóżka. Tuż po wstaniu do wnętrza warto wpuścić pierwsze promienie słońca oraz świeże powietrze, które zakomunikują organizmowi, że noc dobiegła już końca.

Zdrowy sen – materace to podstawa!

Dobry materac do spania to gwarancja pełnego wypoczynku oraz wstania w dobrym nastroju. Mimo że oferta materacy dostępnych w sprzedaży jest bardzo duża, to jednak nie wszystkie w pełni spełnią nasze oczekiwania.

Najważniejsza jest pozycja do spania, dlatego przed zakupem warto przetestować każdą propozycję. Idealny materac powinien dostosowywać się do nas, a nie my do niego. Co oznacza to w praktyce? Powinien on umożliwiać komfortowe podparcie całego ciała, aby we właściwy sposób odciążyć zmęczony po całym dniu kręgosłup. W tym zakresie poleca się produkty wykonane z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do postury ciała. Najważniejsze, żeby materac jednocześnie dopasowywał się i podtrzymywał ciało, przy jednoczesnym stawianiu delikatnego oporu. Wybrane posłanie nie powinno więc być zbyt miękkie, co nie sprzyja odpoczynkowi.

Zdrowy sen – warunki w sypialni

Aranżacja wnętrza sypialni oraz dobór właściwej pościeli mają istotny wpływ na jakość snu, jednak nie można zapomnieć również o zagwarantowaniu sobie właściwych warunków. Optymalna temperatura, wilgotność oraz dopływ świeżego powietrza przed pójściem spać, a także zaraz po wstaniu są równie istotne. Zdrowy sen wymaga temperatury około 20-21 stopni Celsjusza, jednak część osób lepiej czuje się nawet przy 18 stopniach. Warunki takie pozwalają uniknąć nocnego pocenia, co często skutkuje osłabieniem w ciągu dnia. O ile zimą utrzymanie takiej temperatury nie jest zbyt trudne, ponieważ możemy przykręcić kaloryfery, to latem bywają się tym spore problemy. Warto więc zainwestować w rolety wewnętrzne lub zewnętrzne pokryte specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne, co zapobiega przegrzewaniu się sypialni.

Osobną kwestią jest posiadanie w sypialni nawilżacza powietrza, który sprawdza się zwłaszcza w okresie grzewczym. Część tego typu urządzeń łączy w sobie funkcję nawilżacza oraz oczyszczacza, co gwarantuje prawidłową jonizację powietrza. Zaleca się, aby w sypialni panowała wilgotność rzędu 50-60%. Jeśli będzie ona niższa, nasz sen mogą zakłócać zaschnięte usta, nos oraz śluzówki. Zjawisko wysychania nie jest również korzystne dla skóry. Zbyt wysoka wilgotność z kolei sprzyja namnażaniu się zarodników grzybów i pleśni, które są zasysane do płuc podczas oddychania, co może skutkować przykrą infekcją dróg oddechowych.

Dodatkowo warto pamiętać, że w nowoczesnym budownictwie okna drewniane lub z PCV są bardzo szczelne, co uniemożliwia prawidłową wentylację pomieszczenia, mimo że chronią nas skutecznie przed chłodem. Warto więc zainstalować w specjalne nawiewniki okienne lub korzystać z funkcji mikrouchyłu, który gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza w nocy. Więcej na temat przystosowania sypialni do zdrowego snu można przeczytać w artykule: Poznaj triki, które sprawią, że Twoja sypialnia stanie się dla Ciebie wyjątkowym miejscem.

SALONY STACJONARNE