ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?

06 sierpnia 2021

Dobór materaca do spania jest kwestią bardzo indywidualną. Nie można zatem jednoznacznie odpowiedzieć jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy. Przed wyborem materaca zachęcamy do przetestowania go w salonach firmowych Dreams Design – sypialnia twoich snów, gdzie oprócz możliwości położenia się na wielu modelach materacy, można skorzystać z doradztwa naszych ekspertów do spraw zdrowego spania. Odpowiednio dobrane podłoże snu potrafi zapobiec wielu dolegliwościom, takim jak np. bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, bóle barku, drętwienie kończyn górnych i dolnych. Dobrze podparta sylwetka ludzkiego ciała ma szansę na lepszą regenerację, rozluźnienie mięśni, lepsze krążenie krwi i ostatecznie na poczucie zwiększonych nakładów energii każdego poranka!

Zdrowe spanie może zapewnić zarówno materac sprężynowy, jak i materac piankowy. To, który model wybrać jest już kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od wielu czynników, jakich jak: budowa sylwetki ciała, wiek, stan zdrowotny kupującego, czy nawet własne poczucie komfortu, które jest bardzo subiektywną sprawą! Jednak niezależnie od tych wszystkich wymienionych powyżej czynników, zasada wspólna jest jedna i niezmienna, a mianowicie wybierając materac sprężynowy czy piankowy warto poświęcić chwilę czasu i wypróbować go przed zakupem w salonach stacjonarnych!

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materace piankowe i sprężynowe mają wiele zalet. Zanim przejdziemy do ich omówienia najpierw zwróćmy uwagę na fakt, że wśród materacy piankowych i sprężynowych można wyróżnić ich wiele modeli, które zostały zakwalifikowane w kilka podgrup. Zobaczymy zatem jak możemy podzielić materace, a pomoże nam to zrozumieć materac piankowy i sprężynowy czym się różnią między sobą.


Podział materacy sprężynowych

Materace sprężynowe podzielić możemy na trzy główne podtypy: materace typu bonell, materace kieszeniowe i materace kieszeniowe multipocket. Materace te różnią się głównie ilością oraz rodzajem sprężyn jakie znaleźć można we wkładzie materaca. Najprostszym rozwiązaniem materaca sprężynowego jest materac bonellowy. Jest to materac relatywnie starego typu, który poszukiwany jest bardzo rzadko wśród osób szukających komfortowego spania. Materace bonellowe zostały zepchnięte z rynku przez materace nowszej generacji, czyli materace sprężynowo-kieszeniowe. W tej opcji, każda sprężyna w materacu jest osadzona w osobnej kieszonce. Budowa taka umożliwia lepsze dopasowanie się materaca do ciała śpiącego, co gwarantuje zdolność ortopedycznego dopasowania się do kręgosłupa.

W standardzie zakłada się, że materace kieszonkowe mają w pojedynczym rozmiarze materaca 80x200 oraz 90x200 jest około 250-350 sprężyn. Bardziej ekskluzywne materace kieszeniowe mają tych sprężyn zdecydowanie więcej, bo około 1000 sztuk przy rozmiarze materaca 80x200 czy 90x200 (przykład: materac Amerika oraz materac Admiral Bio-Ex Exclusive). Materace te są nazywane materacami multipocket – system 1000. Im większa ilość samodzielnie pracujących sprężyn kieszeniowych, tym większe poczucie komfortu podczas użytkowania. Materace z wkładem multipocket to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają maksymalnego komfortu na sprężystym i elastycznym podłożu snu. Do innych zalet materacy sprężynowych możemy zaliczyć ich przewiewność, wysoką zdolność pochłaniania i odprowadzania wilgoci, dzięki czemu zachowany jest zdrowy i higieniczny mikroklimat snu.

Materace typu bonell, materace sprężynowo-kieszeniowe (materace pocketowe) i materace multipocket – system 1000 są odpowiednie dla stelaży sztywnych lub elastycznych. Materace sprężynowe nie nadają się do stelaży regulowanych manualnie, czy też elektrycznie. Na stelaże regulowane zaleca się materace piankowe.


Podział materacy piankowych

Materace piankowe przed długi czas kojarzyły nam się z niskiej jakości gąbkami, które bardzo szybko traciły swoje walory i mocno się odkształcały podczas użytkowania. Obecnie jednak na rynku znajdują się materace nowszej generacji pianek. Technologiczny rozwój i wiele lat pracy nad piankami, sprawiły że materace piankowe są odporne na deformacje i doskonale przewiewne. Na rynku pojawiły się nawet piany ekologiczne, jak np. piana Biogreen, którą możemy znaleźć w materacu Natur Biogreen czy materacu ViscogreenLux. Piana Biogreen produkowana jest na bazie olejów rycynowych.

Materace piankowe mają nawet po 10 lat gwarancji chroniącej konsumenta przed odkształceniami wkładu materaca. Materace piankowe można podzielić na materace wysokoelastyczne (np. materac Oxygen Motion, materac Lavender Duo), materace termoelastyczne (np. materac Thermo Silver, Viscogreen) i materace dwustronne, gdzie z jednej strony mamy piankę wysokoelastyczną, a z drugiej strony mamy piankę termoelatyczną (np. materac Termopur Comfort). Materace piankowe, w przeciwieństwie do materacy sprężynowych, idealnie nadają się do stelaży regulowanych. Innymi zalecanymi stelażami pod materace piankowe są stelaże elastyczne, bądź sztywne. Materace piankowe o wysokich parametrach technicznych i użytkowych potrafią służyć w naszych domach przez wiele lat. W odczuciu dają maksymalny komfort i wysoką odporność na deformację.

Wśród najlepszych pian dostępnych na rynku zalicza się:

* szwajcarską pianę EvoPoreHRC, którą uznaje się za krok milowy w historii rozwoju pian; pianka ta charakteryzuje się wytrzymałością wszystkich najistotniejszych parametrów podczas zmienności otoczenia (temperatury czy wilgoci); pianka bardzo elastyczna i odporna na wysoki nacisk; piankę możemy znaleźć w rdzeniu materaca Swiss Energy

              


*szwajcarską piankę Avent 02, która charakteryzuje się znikomą podatnością na utlenianie się piany i niesamowitą przewiewnością; walory pianki zwiększone zostały poprzez dodanie w czasie produkcji aktywnych składników, takich jak: olejek lawendowy; pianka tworzy wkład materaca Siwss Magic

            


*włoską piankę Nightfly o wysokich parametrach technicznych, pianka produkowana na bazie wody, przez co jest ekologiczna dla środowiska i  bezpieczna dla człowieka, piankę możemy znaleźć m.in. we wkładzie materaca Comfort Antibacterial


Zatem materac sprężynowy czy piankowy który wybrać? Odpowiadając w najkrótszy sposób – wybierz taki, na którym czujesz się najbardziej komfortowo. Taki, który dobrze podpiera naturalne krzywizny twojego ciała i redukuje poziom nacisku na twoje ciało. Niezależnie od tego, czy zakupisz materac sprężynowy czy piankowy ważne jest, aby materac posiadał niezbędne atesty, które są gwarancją tego, że produkt jest zdrowy dla człowieka i bezpieczny dla skóry. Pamiętajmy, że przesypiamy średnio 1/3 swojego życia, śpijmy zatem zdrowo. Inwestycja w dobry materac do spania jest inwestycją w siebie samego, w swoje zdrowie i poczucie komfortu.


Szukasz idealnego materaca? 

Już dziś zachęcamy do odwiedzenia salonów firmowych Dreams Design – sypialnia twoich snów, gdzie znajdziesz szeroki wybór różnych rodzajów materacy, w tym materacy sprężynowych i materacy piankowych. Materace dostępne są w różnych wymiarach, nawet tych niestandardowych. Gwarantujemy doradztwo w trakcie zakupów, szybki termin realizacji zamówień i szeroki wybór asortymentu.

© Dreams Design.