ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Sypialnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

23 marca 2018

Styl skandynawski to obecnie jedna z popularniejszych opcji aranżacyjnych, po jakie sięgamy urządzając nasz dom lub mieszkanie. Co go wyróżnia i za co tak naprawdę Polacy pokochali styl skandynawski? Kluczową w tej kwestii rolę odgrywa z pewnością efekt ciepła i przytulności, jaki uzyskujemy decydując się na urządzenie danego wnętrza właśnie w klimacie północy. Poza tym styl skandynawski jest niezwykle uniwersalny i znakomicie sprawdza się w przypadku praktycznie każdego pomieszczenia. Dzisiaj jednak skupimy się na sypialni.

Sypialnia w stylu skandynawskim będzie na pewno miejscem, którym poczujemy się naprawdę dobrze. Klimat wspomnianego wcześniej ciepła i przytulności w połączeniu z jasną tonacją barw i miękką fakturą tkanin sprawią, że w tak urządzonej sypialni odnajdziemy spokój i relaks po całym dniu ciężkiej pracy. W jaki dokładnie sposób uzyskać takie efekt? Zacznijmy od początku, czyli od bazy.

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Urządzając jakiekolwiek wnętrze, zawsze warto rozpocząć proces aranżacyjny od bazy, czyli koloru oraz faktury ścian i podłogi. Nie inaczej wygląda ta kwestia w przypadku sypialni. Jeśli urządzamy sypialnię w stylu skandynawskim postawmy na jasne, stonowane kolory. Styl północy to przede wszystkim biel, jednak dobrym akcentem kolorystycznym będą w tym wypadku także subtelne odcienie szarości. Ważne, aby wybrane kolory nie były w zimnej, lecz raczej w ciepłej tonacji. W przypadku sypialni taki detal może mieć duże znaczenie.

Podłoga skandynawskiej sypialni powinna być naturalnie drewniana lub drewniana pokryta białą farbą. Do tego niewielkich rozmiarów dywan, najlepiej tuż przy łóżku, tak, abyśmy mogli zaraz po tym, jak wstaniemy, poczuć jego przyjemną miękkość. Dywan także powinien być utrzymany we wspomnianej wcześniej kolorystyce. Koniecznie miękki, puszysty i ciepły.

To, jakimi barwami posłużymy się w urządzaniu naszej sypialni, zależy jedynie od nas i naszych preferencji. Jednak dla uzyskania pożądanego efektu, warto poruszać się w zakresie bieli i zaledwie jednego, dwóch subtelnych odcieni innego koloru, np. szarości. Dobrze, aby kolorystyka ta dotyczyła nie tylko bazy, ale także całego wyposażenia sypialni.

Zadbaj o stylowe meble do sypialni

Meble w sypialni to przede wszystkim łóżko. Jakie powinno być, gdy sięgamy po styl skandynawski. Tutaj idealnym rozwiązaniem będą łóżka drewniane. Proste w formie, a jednocześnie dyskretnie eleganckie. Drewniane, a zatem sięgające do filozofii bliskości natury, tworzące klimat przytulności i ciepła.

Znakomitym rozwiązaniem, służącym przede wszystkim naszej wygodzie, będzie zagłówek. Wybierając łóżko możemy zatem rozważyć poza łóżkiem drewnianym, także łóżka tapicerowane wyposażone właśnie w zagłówek. Takie rozwiązanie nie będzie kłóciło się z wybranym stylem skandynawskim, o ile zadbamy o odpowiedni kolor łóżka i jego raczej prostą, klasyczną formę.

Sypialnia skandynawska to ciepło, przytulność, spokój i… wygoda. Wybierając łóżko do sypialni pamiętajmy zatem o tak istotnej kwestii, jaką jest odpowiedni materac. Tylko właściwe dobrany zapewni nam spokojny zdrowy sen i energie na kolejny długi dzień.

Drewno to idealny materiał w przypadku łóżka, a także w przypadku pozostałych elementów wyposażenia. Meble w skandynawskiej sypialni mogą być białe, szare lub w naturalnym odcieniu drewna. Tutaj jednak liczy się przede wszystkim prostota oraz funkcjonalność rozwiązań. Wybrane elementy wyposażenie nie powinny zatem przytłaczać przestrzeni ani swoim nadmiarem, ani zbyt wyraźną, zdobiona formą.

Wybierz dodatki, które podkreślą skandynawski charakter

Dodatki i pozornie niezauważalne detale potrafią naprawdę wiele i nie powinniśmy ich lekceważyć urządzając naszą sypialnię w stylu skandynawskim. To właśnie dodatki w postaci oświetlenia, poduszek, czy też zasłon podkreślą i wydobędą z naszej aranżacji, styl, na którym nam zależy. Jakie zasady obowiązują w wyborze dodatków do sypialni w stylu skandynawskim? Otóż pamiętajmy, że główną rolę odgrywają tutaj tkaniny – miękkie, delikatne, jasne, gładkie lub ewentualnie o subtelnym wzorze, koniecznie naturalne. Ten zestaw cech dotyczy poduszek, koców, pledów, a także pościeli.

Styl skandynawski to także umiejętna aranżacja ciepłego, subtelnego oświetlenia. Tutaj sprawdzi się najlepiej oświetlenie punktowe i lampy o prostej, niewyszukanej formie. Tego typu dodatki sprawią, że skandynawska sypialnia będzie niezwykle przytulna.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst dostarczył Ci przydatnych informacji na temat tego, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim. Polecamy Ci sprawdzić także nasz poprzedni artykuł, w którym opisujemy jak dobrać odpowiedni materac do spania.

© Dreams Design.