ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Czym jest praktyka co-sleeping?

24 września 2020

Czym jest co-sleeping?

Wyjaśniając w sposób najprostszy, co-sleeping to spanie rodzica z dzieckiem. Kontakt dziecka z rodzicem jest bardzo ważny już od pierwszych godzin po narodzeniu maleństwa. Jest to potrzeba, która rozwinęła się wśród ludzi w toku ewolucji. Bliskość dziecka i rodzica ma niewątpliwie bardzo wiele zalet i ciężko podważyć tą teorię. Jednak czy spanie z dzieckiem w późniejszym okresie życia niemowlaka jest dla niego najlepszym rozwiązaniem? Przyjrzyjmy się plusom i minusom co-sleepingu.

Zalety współspania

Co-sleeping, tak jak zostało to wcześniej zaznaczone jest naturalnym zjawiskiem wśród ludzi, dzięki któremu rozwija się bliskość między rodzicem a dzieckiem. Bliskość i więzy, które są tworzone w czasie wspólnego spania mają ogromną moc. Dziecko czuje się przede wszystkim bezpiecznie, a potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych każdego człowieka (niezależnie od wieku). Co-sleeping niesie również wiele zalet dla samego rodzica. Powszechnie uznaje się, że rodzice śpiący z dziećmi są bardziej wyspani. Spanie razem z dzieckiem ułatwia nocne karmienia. Naukowcy zalecają spanie z dziećmi do 3 roku życia.Wiadomo jednak, że nie ma idealnej recepty na wszystkie przypadki co-sleepingu. Inną bardzo ważną i cenną zaletą co-sleepingu jest fakt, że dziecko śpiące zrodzicem lepiej wypocznie. Jakoś snu maleństwa jest zdecydowanie wyższa. Dziecko śpiące z rodzicem, zapewne dzięki odczuwaniu poczucia bezpieczeństwa, śpi głębiej. W czasie co-sleepingu dzieci czują obecność rodzica, przez co są spokojniejsze i budzą się znacznie rzadziej, niż gdyby spały same. Co-sleeping daje możliwość szybkiego odpowiadania na potrzeby dziecka w nocy. Zaspakajanie szybkich potrzeb naszych maleństw zapewnia im zdrowsze spanie i poczucie miłości. Tak jak zostało to wskazane, spanie z dzieckiem w jednym łóżku ma wymiar zarówno fizyczny, jak i psychiczny dla rodzica i rozwoju malucha.

Wady współspania

Wiele osób uznaje spanie z dzieckiem w jednym łóżku za rozpieszczanie dziecka i przyzwyczajanie go do złych nawyków. Przede wszystkim osoby negujące co-sleeping uważają, że dziecko śpiące z dorosłym w jednym łóżku może być narażone np. na przygniecenie. Wielu rodziców obawia się, że przez przypadek i zupełnie nieświadomie, w czasie snu mogliby zrobić krzywdę swojemu dziecku.


co-sleeping

Spanie z dzieckiem - jak to robić, żeby było bezpiecznie?

Ważne jest, aby zapewnić dziecku dobre podłoże spania. Materac, na którym maluch będzie spał z rodzicem nie możebyć zbyt miękki. Materac najlepiej, aby był sprężysty (np. materac sprężynowo-kieszeniowy, albo materac piankowy wysokoelastyczny). Materace do spania powinny mieć też odpowiedni pokrowiec, najlepiej taki który tworzy zdrowy mikroklimat snu. Idealnym pokrowcem na materac jest pokrowiec Silver, który redukuje niepożądane bakterie i grzyby. Dzięki temu układ odpornościowy naszego dziecka nie będzie zbytnio obciążony. Ważne jest również, aby w łóżku w którym będzie spał niemowlak nie było dużo zbyt puszystych poduszek, ani ciężkich koców. Najlepiej używać poduszki anatomiczne, również dość sprężyste, jak np.poduszka do spania London. A koce zamienić lekką kołdrą. Co-sleeping może być bezpieczny, jednak trzeba zadbać o kilka ważnych spraw, które wyżej zostały wymienione. Pamiętajmy bowiem, żeby przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo i zdrowy sen naszej małej pociechy.

Materace do spania od Dreams Design

W salonach firmowych Dreams Design – sypialnia Twoich snów każdy znajdzie odpowiedni materac do spania. Zachęcamy rodziców do odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych w celu przetestowania materacy piankowych oraz materacy sprężynowo-kieszeniowych. Doświadczeni doradcy do spraw zdrowego snu pomogą dobrać materac, pokrowiec na materac oraz poduszkę anatomiczną.

Zapewnij zdrowy sen twojego maluszka z Dreams Design materace Warszawa!

Mamy nadzieję, że powyższy wpis dostarczył Ci wielu przydatnych informacji i wiesz już czym jest co-sleeping.

Polecamy sprawdzić także wpis, w którym tłumaczymy jak gruby powinien być materac.


© Dreams Design.