ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Czy wysokość materaca ma znaczenie?

02 września 2019

Znaczenie grubości materaca

Wybierając odpowiedni dla siebie materac należy wziąć pod uwagę kwestię własnej wygody, która jest odczuciem bardzo subiektywnym. Oprócz odczuwalnego komfortu, bardzo ważne jest, aby materac zapewniał nam zdrowy sen (materace rehabilitacyjne, materace ortopedyczne). Każdy człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia. Dlatego też,materac do spania musi być dobrany indywidualnie. Każdy jest bowiem inny, inaczej odczuwa wygodę, ma inną wagę, wzrost, czy budowę ciała. Przy doborze materaca należy zatem wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które zostały wymienione poniżej.

Parametry,które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca:

  • rozmiar materaca (najczęściej wybierane rozmiary to: materac 80x200, materac 90x200, materac 100x200, materac 120x200, materac 140x200, materac 160x200, materac 180x200, materac 200x200)
  • twardość materaca (twardość H2, twardość H3, twardość H4,twardość H5)
  • rodzaj materaca (materac piankowy termoelastyczny, materac piankowy wyskoelastyczny, materac sprężynowo-kieszeniowy, materac bonellowy,materac lateksowy, materac mieszany np. piankowo-lateksowy)
  • walory zdrowotne materaca (materac rehabilitacyjny, materacortopedyczny)
  • wysokość materaca (średnia wysokość materacy to ok. 20 cm)
  • okres pełnej gwarancji wkładu materaca


Czy wysokość materaca ma znaczenie?

Rozmiar materaca dobierany jest odpowiednio do rozmiaru łóżka, które aranżujemy w danej sypialni. Twardość materaca oraz rodzaj materaca dobierany jest indywidualnie przez użytkownika materaca.Jeżeli zależy nam na materacu zdrowotnym, należy poszukać tych,które mają 8% stawkę VAT (materace ortopedyczne mają obniżoną stawkę podatku, tak jak mają w standardzie produkty medyczne).

Jak jest zatem z tą wysokością materaca?

Często możemy spotkać się z opinią, że im wyższy materac do spania, tym wyższy komfort. Oczywiście wysokość materaca może świadczyć o jego komforcie, jednakże najbardziej odpowiedzialne za odczucie wygody i zdrowego snu są materiały, z których wykonane jest wnętrze materaca.

Jeżeli do produkcji materaca użyto wysokiej jakości produktów premium, to materac z pewnością zapewni nam odpowiedni komfort użytkowania i optymalnie podeprze nasze ciało w czasie snu (niezależnie od pozycji spania!). Przy wyborze materaca warto zawsze zapoznać się z budową materaca oraz okresem jego pełnej gwarancji. Niepisana reguła jest taka: im wyższy okres pełnej gwarancji zapewnia konsumentowi producent, tym lepszej jakości produkt oferuje (dłużej żywotny).

Średnia wysokość dobrej jakość materacy waha się od 18 do 30 cm. Dla osoby dorosłej materac nie powinien być niższy niż te 18 cm,ponieważ położony na stelażach może nie zapewnić odpowiedniego komfortu. Inaczej jest w przypadku dzieci – ze względu na niższą wagę materace do spania mogą być niższe – nawet 10 cm (w przypadku kołysek), czy 15 cm w przypadku łóżka dziecięcego ze stelażem elastycznym.

Faktem jest to, że samym materacem możemy zwiększyć grubość łóżka.Jeżeli zależy nam na tym, aby powierzchnia spania była umieszczona wysoko od ziemi, warto wtedy wybrać materac wysoki (nawet materac o wysokości 30 cm). Wyższe łóżka zapewniają z pewnością zdrowszy mikroklimat snu (minimalizowanie zawirowań kurzu, który osadza się właśnie na ziemi) oraz ułatwiają poranne wstawanie(łatwiej wstać z wyższego łóżka – ma to szczególnie znaczenie dla osób starszych, czy takich które borykają się z problemami kostno-stawowymi).

Zalet posiadania wysokiego materaca jest sporo, jednakże pamiętajmy, że wysokość materaca nie ma aż tak istotnego znaczenia, jak to z jakich materiałów został on wykonany. Należy wybierać materace,które wykonywane są z atestowanych i zdrowych dla człowieka surowców. Obecnie na rynku są również dostępne materace ekologiczne (np. ortopedyczne materace wykonane z włoskiej pianki Biogreen firmy Materasso: materac Viscogreen, materac Viscogreen Lux, materac Natur Biogreen).

Materace do spania w Dreams Design - Sypialnia Twoich Snów

W salonach firmowych Dreams Design Warszawa, dostępny jest szeroki wybór materacy w różnych wysokościach. Materace produkowane są pod konkretne zamówienia, dzięki temu dowolnie można wybrać sobie rozmiar materaca (nawet niestandardowy) oraz można ingerować w wysokość materaca! Wszystko wykonywane jest pod indywidualne potrzeby, z myślą o kliencie oraz jego zdrowym i komfortowym śnie!

Już dziś zapraszamy do salonów firmowych Dreams Design - Sypialnia Twoich Snów celu zapoznania się z kolekcją materacy Materasso!


© Dreams Design.