ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Wystrój sypialni – jak dobrać oświetlenie i dodatki?

03 lipca 2018

Wystrój sypialni – jak dobrać oświetlenie i dodatki?

Urządzanie sypialni to angażujące zajęcie – w końcu każdy pragnie odpoczynku w przytulnym i klimatycznym wnętrzu. Gdy znajdziemy już wymarzone łóżko - najważniejszy mebel w sypialni, czas na wybór oświetlenia i dodatków do tego pomieszczenia. Możliwości jest dużo, a kierując się kilkoma naszymi wskazówkami, na pewno urządzisz wyjątkową sypialnię!

Oświetlenie do sypialni

Pozornie, oświetlenie w sypialni nie wydaje się ważne. To w końcu pomieszczenie, w którym chcemy odpocząć, najczęściej właśnie w ciszy i bez światła. Jednak główne źródło światła w sypialni pomaga przy wielu codziennych czynnościach. Wyobraź sobie zimowy, ciemny poranek, kiedy musisz szybko wstać i zebrać się do wyjścia. Wówczas konieczne będzie dobre oświetlenie sypialni. Podobnie jest w przypadku, gdy układamy pranie, sprzątamy czy czegoś szukamy, a na zewnątrz zapadł już zmrok. Zdecyduj się więc na funkcjonalny model lampy sufitowej, która jednak nie będzie porażać światłem. Wystarczy oświetlenie z jednym źródłem światła, na przykład z pojedynczym kinkietem o umiarkowanym poziomie jasności.

W sypialni potrzebujemy także oświetlenia, które stworzy klimat i intymny nastrój. Trudno byłoby to uzyskać, decydując się jedynie na lampę sufitową. Nastrojowe, stłumione światło zapewnią lampki nocne i lampy stojące. Szukając oryginalnych źródeł oświetlenia, można pokusić się również o stylowe kinkiety, świecące girlandy, lampiony czy łańcuchy ze światełkami. W sypialni liczy się także możliwość regulacji mocy oświetlenia – najlepsze będą więc te lampy, które pozwolą na dowolnie wybrany poziom jasności.

Meble do sypialni

Wybór konkretnych mebli do sypialni to sprawa indywidualna. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, to oprócz standardowego wyposażenia, niezwykle pięknie prezentować będzie się toaletka z lustrem, która umili codzienną pielęgnację czy makijaż. Z drugiej strony, jeśli posiadasz osobną garderobę, niekoniecznie musisz mieć w sypialni szafę czy komodę. Tak naprawdę, w sypialni oprócz łóżka, najważniejsze są wyłącznie szafki nocne. Są to bowiem nie tylko meble praktyczne, na których możesz trzymać niezbędne przedmioty czy postawić lampkę. Szafki obok łóżka również nadadzą sypialni harmonii i ładu, a także stylowego wyglądu.

Tak zwaną wisienką na torcie przy meblowaniu sypialni jest bankietka. Ten niedużej wielkości mebel pełni w sypialni kilka funkcji. Może służyć jako praktyczna skrzynia na dodatkowe koce, czy ubrania. Obita miękkim i stylowym materiałem, bankietka służy również jako dodatkowe miejsce do siedzenia. Zazwyczaj umieszczana jest u stóp łóżka.

Dodatki i akcesoria

Nawet jeśli posiadasz niewiele mebli w sypialni, możesz nadać jej oryginalnego charakteru dzięki dodatkom i ozdobnym akcesoriom. Przede wszystkim warto wykorzystać ściany, na których zawisnąć mogą stylowe obrazy, plakaty, zdjęcia czy innego rodzaju grafiki. Dysponując wolną płaską powierzchnią, na przykład na szafce czy parapecie, można też zdecydować się na ozdobne przedmioty – wazon na kwiaty, designerski budzik bądź ramkę na zdjęcia. Oprócz ciętych kwiatów, wkładanych do wazonu, w sypialni świetnie prezentują się także rośliny doniczkowe, dodające nieco naturalnych akcentów przestrzeni. Jako że w sypialni musi panować intymny klimat, nie możemy również zapomnieć o odpowiednim zasłonięciu okien. W tym celu sprawdzą się zarówno rolety, jak też klasyczne zasłony i firanki. Wszystko zależy od własnej wizji i wybranego stylu do sypialni. W sypialni nie może zabraknąć również świec! Nawet najpiękniejsze lampki nie są w stanie stworzyć tak uroczego klimatu, jak świece.

Urządzając sypialnię musisz również pamiętać o tym, że największe znaczenie ma umiar i wyczucie smaku – zbyt duża ilość dodatkowych przedmiotów może zakłócić spokojny relaks w sypialni. Łatwiej też o bałagan czy kurz, co również nie wpłynie dobrze na pozytywny nastrój i przyjemny sen.

© Dreams Design.