ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Wyjaśnienie oznaczeń twardości w materacach

21 września 2019

Jak określić na podstawie symboli twardość materaca? Wyjaśnienie wszystkich oznaczeń twardości w materacach

Obecnie na rynku jest szeroki wybór materacy – różnią się one rodzajem, wysokością, ale również twardością! Twardość materaca dobiera się bardzo indywidualnie – w zależności od wagi, wzrostu, stanu zdrowia, ale również i odczucia komfortu. Twardości materacy oznaczane są na podstawie symbolu "H" (hardness). W zależności od stopnia twardości wartość symbolu H się zmienia. I tak analogicznie materac H1 jest najmiększą wersją danego materaca. Im wyższy współczynnik H, tym materac twardszy.

Stopnie twardości materaców:

- Twardość H1 – materac przeznaczony dla osób do 60 kg;

- Twardość H2 – materac przeznaczony dla osób w przedziale wagowym 50-80 kg;

- Twardość H3 – materac przeznaczony dla osób w przedziale wagowym 70-110 kg;

- Twardość H4 – materac przeznaczony dla osób powyżej 100 kg;

- Twardość H5 – materac przeznaczony dla osób do 150 kg, materac bardzo twardy.


Tak jak zostało wyżej wskazane, twardość materaca dobierana powinna być indywidualnie, biorąc pod uwagę głównie wagę i budowę ciała. Jednakże warto przy doborze twardości materaca sugerować się również wiekiem osoby, która będzie użytkować materac. A mianowicie – dla osób starszych zaleca się materace miększe, niż te, które wynikałyby z ich masy ciała. Starsze osoby bardziej odczuwają nacisk, niż osoby młodsze. W związku z tym, przy zbyt twardym materacu, starsi mogą odczuwać dyskomfort. Materac powinien bowiem optymalnie podpierać ciało leżącego. Dlatego też przed zakupem materaca warto wypróbować go w salonach firmowych. Materac trzeba testować w pozycji bocznej – wtedy należy zwrócić szczególną uwagę, czy odpowiednio w materac zagłębia się ramię i biodro leżącego. Dobry materac doskonale podeprze ciało, niezależnie od pozycji. Sprawi, że kręgosłup, pomimo że leżymy na boku, będzie układał się w linii prostej. Obecnie uważa się, że krzywizny ciała ludzkiego najlepiej podtrzymują pianki termoelastyczne. Są one na tyle plastyczne, że odpowiednio "ugną się" pod ciałem ludzkim.

Wybór twardości materaca do sypialni

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy: materace sprężynowo-kieszeniowe, materace bonellowe, materace piankowe, materace termoelastyczne, materace wysokoelastyczne, materacelateksowe, materace hybrydowe. Niezależnie od typu materaca, każdy materac ma określony swój współczynnik twardości H. Co ważne, jeden materac może mieć dwie twardości.

Dwie twardości w jednym materacu!

- materac partnerski (np. z lewej strony twardość H2, z prawej strony twardość H3 - przykład: materac piankowy Viscogreen Lux Parner H2/H3, materac piankowy Natur Biogreen Partner H2/H3). Materace tego typu są idealnym rozwiązaniem dla osób o różnej wadze. Kompromisowe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą użytkować dwóch osobnych materacy, ale mają różne preferencje co do wyboru stopnia twardości materaca.

Materac o dwóch twardościach

- materac dwustronny (np. z jednej strony H2, z drugiej strony H3 – przykład: materac sprężynowo-kieszeniowy Komdoor Bio Ex). Materace tego typu są doskonałą propozycją dla osób niezdecydowanych. Możliwość zmiany twardości w czasie użytkowania materaca jest optymalną opcją dla tych, którzy w dłuższej perspektywie nie do końca są pewni, czy wolą twardszy, czy miększy materac.

- dwa materace w jednym pokrowcu (w Dreams Design istnieje możliwość zamówienia dwóch różnych materaców w jednym pokrowcu. W takim przypadku istnieje możliwość sklejenia materaców ze sobą, tak aby tworzyły jedną płytę. Materace w takim układzie muszą być dobrane pod względem wysokości. Nie może być sytuacji, w której jeden materac jest wyższy od drugiego.


Materace w salonach firmowych Dreams Design – Sypialnia Twoich Snów

W Dreams Design jest szeroki wybór materacy firmy Materasso. Wysokiej jakości materace dostępne są w różnych wymiarach (nawet tych niestandardowych) oraz w różnych twardościach od H2 do H5. W salonach firmowych Dreams Design – Sypialnia Twoich Snów wykwalifikowany i doświadczony personel pomoże każdemu dobrać materac. To co nas wyróżnia, to indywidualne podejście do klienta, wysokiej jakości materace klasy premium oraz bardzo duża elastyczność ukierunkowana na potrzeby naszego klienta. Materace bowiem produkowane są pod zamówienia, można zmieniać pokrowce, ustalać ich twardość, czy nawet wysokość! W ofercie Dreams Design Warszawa dostępne są również materace partnerskie, w których zostały połączone dwie twardości oraz materace dwustronne.

Już dziś zapraszamy na nasza stronę internetową w celu zapoznania się z ofertą materacy. Jako jeden z największych dealerów materacy Materasso w Polsce, oferujemy konkurencyjne ceny, szeroki asortyment materacy oraz szybkie dostawy!

© Dreams Design.