ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

W jaki sposób ustawić łóżko w sypialni?

08 września 2021

Jak i gdzie ustawić łóżko w sypialni?

O tym jak powinno być ustawione łóżko w sypialni możemy ogólnie dowiedzieć się z zasad feng shui. Ta starożytna praktyka planowania i zagospodarowania przestrzeni w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, nadal jest powszechnie stosowana. Podczas aranżacji sypialni niejednokrotnie pochylamy się w stronę azjatyckich prawideł, które mają na celu osiągnięcie wyważonego spokoju ducha. Feng shui to niewidzialna istota/życiowa siła, która jest nieuchwytna i niewidzialna dla ludzi. Dlatego też, oprócz praktycznych walorów aranżacji sypialni, należy wziąć pod uwagę inne czynniki, których nie widzimy gołym okiem, a okazują się niezwykle istotne.


Jak powinno być ustawione łóżko zgodnie z zasadami feng shui?


* Wezgłowie oparte o ścianę od strony północnej

Ludzkie ciało niczym swoista antena odbiera fale z zewnątrz. Fale te wpływają na nastrój, wypoczynek i ogólne sprawy duchowo-emocjonalne każdego z nas. Stąd też, zgodnie z zasadami feng shui, należy ustawić łóżko w taki sposób, aby wezgłowie stabilnie opierało się na ścianie znajdującej się od północy. Natomiast nogi muszą być skierowane w stronę południa. Odpowiednie ustawienie łóżka ma zapewniać naturalny przepływ fal i energii. Takie ustawienie łoża sypialnianego, zgodnie z kierunkami świata, ma wpłynąć na szybkie zasypianie, regeneracyjny sen bez zbędnego przebudzania się oraz witalne i energiczne poranki każdego dnia!
* Ustawienie łóżka bezpośrednio przy ścianie

Starożytne, azjatyckie zasady zakładają, że łóżko sypialniane powinno być ustawione wzdłuż ściany, na której nie ma okien i drzwi. Łoże nie powinno znajdować się pod oknem. Ustawiając łóżko pod oknem narażamy się na wpadanie do sypialni niepotrzebnych źródeł energii, które mogą zakłócać spokojny sen. Jeżeli natomiast nie mamy innej możliwości i jesteśmy zmuszeni postawić łóżko pod oknem, to odpowiednio należy zadbać o zaciemnienie pomieszczenia oraz skontrolować odległość wezgłowia od kaloryfera. Zbyt wysuszone i ciepłe powietrze może wpłynąć niekorzystnie nie tylko na sen, ale i na nasze zdrowie.

O tym, jak i gdzie ustawić łóżko w sypialni niejednokrotnie wpływa wielkość i rozkład samego pomieszczenia. W małych pokojach ciężko czasami ustawić łóżko w sposób zgodny z zasadami feng shui. Wtedy też, praktyczne użytkowanie pomieszczenia bierze górę nad duchowymi aspektami. W przypadku małych pomieszczeń, należy przede wszystkim tak ustawić łóżko, aby nie było problemu z dojściem do niego oraz dostępem do mebli.


Jak ustawić łóżko w sypialni, która jest wąska?

Ustawienie łóżka w wąskich sypialniach to nie lada wyzwanie. Powszechna zasada aranżacji wnętrz stawia na to, aby łóżko postawić pośrodku takiej sypialni. Ważnym czynnikiem wpływającym na ustawienie łóżka i mebli jest ustalenie jak i na jaką szerokość otwierają się okna i drzwi. Zachowanie odpowiednich odstępów ułatwi późniejsze, swobodne korzystanie z pokoju sypialnianego. W przypadku wąskich sypialni niejednokrotnie zmuszeni będziemy zakupić niestandardowe łóżka i materace. Do wąskiej sypialni zalecane jest wybranie łóżka kontynentalnego (tzw. łóżko bezramowe), bądź z jak najcieńszymi ramami. Tak, aby nie zabierać dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. Obecnie na rynku zakup niestandardowego łóżka już nie jest problemem! Wystarczy odwiedzić jeden z salonów firmowych Dreams Design, aby znaleźć szeroki wybór łóżek.

W Dreams Design – sypialnia twoich snów łóżka tapicerowane produkowane są nawet w niestandardowych wymiarach. Szeroki wybór ram, zagłówków, nóg oraz materiałów obiciowych, stwarza możliwość własnego zaprojektowania łóżka. Łóżka tapicerowane produkowane są w oparciu o indywidualne projekty. Charakteryzują się wysoką jakością i starannością wykonania. Bardzo solidne łoża tapicerowane, będą służyły przez wiele lat. W każdym łóżku istnieje możliwość zastosowania pojemnika na pościel, który może okazać się niezwykle funkcjonalny w małych mieszkaniach. W salonach firmowych Dreams Design dostępne są również materace w niestandardowych rozmiarach! Dzięki takim miejscom jak Dreams Design możesz stworzyć sypialnię dokładnie taką, jakiej potrzebujesz.
Ustawienie łóżka w sypialni może mieć wpływ na komfortowy i zdrowy sen. Łóżko nie może znajdować się zbyt blisko kaloryfera. Nie powinno też być problemu z dojściem do niego, ani do innych mebli. Łóżko i materac do spania pełnią ważną rolę w życiu każdego człowieka. Każdy z nas przesypia bowiem średnio 1/3 swojego życia. Niezwykle ważne jest to jak się śpi i w jakim pomieszczeniu. Aranżacja sypialni czasami może sprawić problemy, ale warto poświęcić trochę czasu na to, aby właściwie w niej ustawić łóżko i meble. Żyjąc w czasach ciągłego zabiegania, stresu i napięcia, niezwykle ważne jest stworzenie swoistego azylu, w którym możemy wypocząć i zregenerować się. Jest to bardzo istotne dla zdrowego i prawidłowego funkcjonowania psychiczno-fizycznego każdego człowieka.


Jak ustawić łóżko w sypialni? - oto kilka praktycznych porad:

- przysuniecie zagłówka do ściany, tak aby ułatwiony był dostęp do łóżka z trzech stron

- nie ustawiamy łóżka na wprost drzwi, taka pozycja jest niekorzystna według feng shui

- nie ustawiamy łóżka blisko kaloryfera, aby zadbać o zdrowy sen

- nie ustawiamy zagłówka pod oknem, aby nie zbierać niepotrzebnej energii w czasie snu

- w wąskiej sypialni stawiamy łóżko pośrodku pokoju

- ustawiamy łóżko, tak aby w czasie snu skierowane był w stronę południa

- łóżko ustawiamy w takiej odległości od okien i drzwi, aby nie było problemu z ich otwieraniem

- łóżko musi być tak ustawione, aby nie utrudniało dostępu do innych mebli
Doradztwo w kwestiach zdrowego snu w Dreams Design – sypialnia twoich snów

Projektując własną sypialnię należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Odpowiednie ustawienie łóżka może zająć nam trochę czasu. Jest to jednak czas warty swojej ceny! Optymalna aranżacja pomieszczenia pozwoli nam bowiem na późniejszy komfort w użytkowaniu sypialni – łóżka sypialnianego oraz innych mebli, które zdecydujemy się tam umieścić.

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w twoim domu. Pamiętaj, aby zadbać o nią odpowiednio. Jeżeli masz problem z ustawieniem sypialni, zachęcamy do odwiedzenia naszych salonów firmowych Dreams Design – sypialnia twoich snów, gdzie specjaliści do spraw zdrowego snu, mają duże doświadczenie i wiele ważnych wskazówek, z którymi chętnie się z tobą podzielą. Dreams Design – sypialnia twoich snów, to nie tylko sklep, ale również miejsce, gdzie uzyskasz cenne wskazówki i porady na temat tego jak zdrowo spać i jak urządzić sypialnię zgodnie z zasadami feng shui.

© Dreams Design.