ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Śpij zdrowo. Ciekawostki na temat snu

14 listopada 2018

Śpij zdrowo. Ciekawostki na temat snu

Sen jest stanem czynnościowym układu nerwowego, w czasie którego występuje zmniejszenie świadomości i bezruch. Uważa się, że średnio przesypiamy 1/3 naszego życia. Regularne cykle snu odpowiadają za sprawne funkcjonowanie organizmu każdego człowieka. W skrócie można rzec, że sen odpowiedzialny jest za regenerację i konserwację ciała i umysłu.


Rekomendowana długość snu

Zapotrzebowanie na sen uzależnione jest od wieku oraz indywidualnych cech każdej jednostki, które przenoszone są wraz z genami. Dla przykładu osoby dorosłe potrzebują około 6-8 godzin snu na dobę, nastolatkowie średnio powinni spać od 8 do 10 godzin, a noworodki przesypiają aż 14-17 godzin w ciągu doby.

Niedobór snu może doprowadzić do wielu nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem organizmu, w tym przebiegu procesów psychicznych i fizjologicznych.

Do zaburzeń związanych z brakiem snu zaliczyć można:

- spadek twórczego myślenia, motywacji i reakcji

- spadek aktywności układu immunologicznego (układu odpornościowego)

- zaburzenia nastroju i ogólnego samopoczucia

- utrudnienie w koncentracji i skupieniu uwagi

- zmniejszenie zdolności zapamiętywania i podejmowania złożonych decyzji

- zakłócony poziom metabolizmu

- gorszy wygląd skóry


Ciekawostką jest fakt, że przy braku snu przez 72 godziny, człowiek może już utracić poczucie rzeczywistości. Utrudnione zostają podstawowe czynności, jak na przykład odpowiednie rozpoznawanie kolorów. Dodatkowo pojawić się mogą drżenia i uczucie mrowienia w rękach i nogach. Sytuacja taka spowodowana jest brakiem właściwego zaopatrzenia mięśni w wartości odżywcze. Brak snu przez wiele godzin może wyrządzić dużo szkód dla organizmu człowieka.

Sen jest zatem nieodłączną czynnością każdego człowieka, a jego niedobór może doprowadzić do wielu negatywnych komplikacji w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Dzięki odpowiedniej ilości snu każdy organizm może sprawnie funkcjonować. Już nawet zwykła drzemka w czasie dnia, jest w stanie złagodzić nagromadzony stres.


Sen. Po co człowiekowi sen?

Sen ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego człowieka. Sen pozwala między innymi na:

- konsolidację pamięci

- stymulację neuronów w mózgu

- odpowiednią i zrównoważoną gospodarkę hormonami

- oszczędzanie energii


Co wpływa na dobry sen?

Na dobry i spokojny sen wpływa wiele czynników zewnętrznych, które są w naszej sypialni. Podniesienie komfortu wypoczynku związane jest niewątpliwie z wygodnym materacem oraz solidnym łóżkiem. To czy śpimy na łóżku tapicerowanym, czy też na łóżku drewnianym nie ma aż tak istotnego znaczenia jak sam materac. Materac powinien zostać wybrany przez każdego w sposób indywidualny, zgodnie z własnymi preferencjami i poczuciem wygody. Oprócz materaca, nie zapomnijmy o odpowiednio dobranych stelażach pod materac oraz poduszce ortopedycznej.


Krok w kierunku dobrego snu - Dreams Design - sypialnia Twoich snów

Fizjologiczne i psychologiczne znaczenie snu jest kwestią niedyskutowaną. W związku z tym, ważne jest stworzenie odpowiedniego mikroklimatu dla zdrowego snu w sypialniach. W naszych salonach firmowych Dreams Design - sypialnia Twoich snów, odpowiednio przygotowani doradcy sprzedaży pomogą Ci podnieść komfort snu i wypoczynku. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego materaca, poduszki i stelaży to jedne z czynników, które korzystnie mogą wpłynąć na spokojny sen.

Zwiększ komfort spania z Dreams Design materace Warszawa.


© Dreams Design.