ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Pozycje do spania, których powinniśmy unikać

10 marca 2020

Pozycje do spania, których powinniśmy unikać 

Sen ma bardzo duży wpływ na jakość naszego zdrowia oraz życia. To nieodłączna częścią ludzkiego istnienia. Jest niezbędny do odpowiedniej regeneracji ciała i umysłu człowieka. Dbając o zdrowy sen, dbamy tak naprawdę o własne zdrowie i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Za zdrowy sen odpowiada bardzo wiele czynników, między innymi:

- odpowiednie łóżko do spania – musi być solidnie wykonane, tak aby nie trzeszczało w czasie zmiany pozycji oraz wygodnie się z niego wstawało każdego poranka

- dobrze dobrany materac do spania – materac musi być indywidualnie dobrany do każdego człowieka, wiadomym jest bowiem, że każdy z nas odczuwa komfort inaczej. Dobór materaca powinien zatem być dobrze przemyślany

- odpowiednie stelaże pod materac do spania – stelaże powinny być dobrane do typu materaca. I tak np. dla materaców piankowych zaleca się stelaże elastyczne, dla materaców sprężynowych zalecane są stelaże sztywne, bądź elastyczne. Zatem przy zakupie materaca, należy odpowiednio dobrać do niego stelaż

- dobrze dobrana poduszka do spania – poduszkę do spania powinno dobierać się wraz z materacem. Poduszka jest niezbędna do optymalnego podparcia odcinka szyjnego kręgosłupa. Jej wysokość i miękkość zatem musi być dostosowana zarówno indywidualnie do potrzeb człowieka, jak i do właściwości materaca (np. w miękkie materace bark bardziej się zapadnie niż zapadłby się w twardy materac – dlatego w takim przypadku, poduszka może być wyższa)

Oprócz powyżej wymienionych czynników, jednym z najbardziej istotnych jest sposób w jakim śpimy. Spanie w złej pozycji może doprowadzić do wielu niedogodności, skurczów mięśni, bólów głowy itp. Zła pozycja spania obciąża kręgosłup, stawy, ale również wpływa niekorzystne na ukrwienie naszych wnętrzności. Jest kilka pozycji do spania, których zdecydowanie powinno się unikać.


Nieodpowiednie pozycje do spania:

- spanie na brzuchu – spanie w tej pozycji uciska narządy wewnętrzne (w tym żołądek – może mieć to wpływ na refluks) oraz zbyt mocno obciąża odcinek piersiowo-szyjny kręgosłupa, który może prowadzić do bólu karku i mięśni szyi. Inną niepożądaną konsekwencją spania na brzuchu może być problem z oddychaniem.

- spanie w pozycji embrionalnej – jest to kolejna pozycja do spania, w której uciskamy narządy wewnętrzne naszego ciała, przez co mogą być one niedotlenione. W tej pozycji kręgosłup jest nienaturalnie wygięty, a sam bark i biodro są narażone na duży nacisk.

Złe pozycje w czasie snu mogą doprowadzić do bólu kręgosłupa, mięśni, niedotlenienia, a nawet mogą wywoływać refluks (przez nacisk na żołądek). Ciężko jest kontrolować pozycję w jakiej śpimy w czasie snu. Ale warto zwrócić szczególną uwagę na pozycję w jakiej zasypiamy, tak aby niwelować możliwe niepożądane skutki, a przede wszystkim przyzwyczajać swoje ciało, tak aby uczyło się dobrych nawyków dotyczących spania. Nawet nie zdajemy sobie sprawę, że aż 90% z nas zasypia każdego wieczora w jednej pozycji. Zadbajmy o to, aby była to właściwa pozycja do spania, np. pozycja do spania na plecach (na wznak).


Zdrowy sen w Dreams Design…

W Dreams Design – Sypialnia Twoich Snów staramy się zapewnić naszym klientom sen na najwyższym poziomie. Nie mamy możliwości wpływać fizycznie na pozycję w jakiej śpisz każdej nocy, ale mamy możliwość poinformowania cię jakie pozycje do spania są wskazane, a jakich unikać. Dodatkowo nasz sztab specjalistów ds. zdrowego snu pomoże ci odpowiednio dobrać materac, stelaże, poduszkę do spania. Tak, aby w jak największym stopniu móc zapewnić ci zdrowy i komfortowy sen!

Już dziś zapraszamy do naszych salonów firmowych Dreams Design materace Warszawa!


© Dreams Design.