ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Na co zwracać uwagę przy doborze materaca dla dziecka?

20 lipca 2018

Dobry materac to obowiązkowy element zarówno każdej wyprawki dla malucha, jak i pokoju starszych dzieci. Jednak tylko ten dobrze dobrany zapewni Twojemu dziecku komfortowy, zdrowy i spokojny sen, bez skrzywień kręgosłupa i nieprawidłowych nawyków. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla naszych pociech? Oto kilka podstawowych wskazówek.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj

W przypadku materacy nie warto oszczędzać i korzystać z używanych. Każdy materac z biegiem czasu i pod wpływem nacisku ulega bowiem trwałym i nieodwracalnym odkształceniom – dopasowuje się do ciała konkretnej osoby. Powstają indywidualne zagłębienia i wypukłości. Spanie na tak zdeformowanym materacu na pewno nie będzie ani zdrowe, ani wygodne. Nie jest to też najlepsze rozwiązanie ze względów higienicznych. Śpiąc, dzieci bardzo często się pocą – w używanym materacu, pomimo zachowania standardów higieny, z pewnością będzie już panowała cała masa bakterii i roztoczy. Zapomnijmy więc o materacach po rodzeństwie, dzieciach znajomych czy używanych zakupionych w popularnych serwisach aukcyjnych. Zakup nowego materaca jest inwestycją w zdrowie w naszych dzieci, a dzięki szerokiej ofercie różnorodnych materacy w różnych przedziałach cenowych, znajdziemy produkty dosłownie na każdą kieszeń.

Nie za twardy, nie za miękki

W ostatnich latach odchodzi się już od mitu, że materac „musi być twardy”. Podstawowym zadaniem materaca jest bowiem dopasowanie się do kształtu ciała dziecka i do pozycji, jaką przyjmuje podczas snu. W za twardym ciało będzie nienaturalnie ułożone i wygięte, w za miękkim z kolei zapadnie się, przyjmując niefizjologiczną pozycję. Długotrwały sen w takich warunkach spowoduje stałe skrzywienia kręgosłupa i nawyk nieodpowiedniej pozycji podczas snu. Dlatego dobrze dobrany materac powinien być jednocześnie elastyczny i równomiernie podpierający ciało. Pamiętajmy o tym, że maluszki i kilkuletnie dzieci śpią relatywnie długo w ciągu doby – stąd odpowiednia twardość i podparcie są tak istotne.

Przewiewny i antybakteryjny

Na rynku mamy do wyboru wiele materiałów, z jakich wykonane są materace. Nie wszystkie spełniają jednak atesty bezpieczeństwa czy cechują się przewiewnością i odpornością na alergeny. Bardzo dobrej jakości są materace z pianki wysokoelastycznej, która prócz tego, że daje odpowiednie podparcie na całej długości kręgosłupa, dopasowuje się również do kształtu ciała dziecka. Materace z pianek wysokoelastycznych – dostępne w różnych rodzajach i przedziałach cenowych – dzięki nowoczesnej technologii zapewniają optymalną cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, co jest istotne, biorąc pod uwagę ilość czasu, jaką dzieci spędzają w łóżku oraz tendencję do obfitego pocenia się w nocy.

Cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem są obecnie materace z wkładem z włókien roślinnych – np. kokosa czy aloesu. Dzięki temu wewnątrz materaca nie rozwijają się grzyby, bakterie, roztocza ani pleśń.

Pokrowiec równie ważny

Warto przyjrzeć się również temu, z czego wykonane są pokrowce. Tu często królują materiały antybakteryjne, chroniące dzieci przed szkodliwymi czynnikami. Nierzadko wzbogacone są dodatkiem aloesu, alg morskich czy naturalnych olejków, np. lawendowego, które poza ochroną antybakteryjną, korzystnie wpływają na skórę i organizm dziecka, gwarantują odprężenie i zdrowy, spokojny sen.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy pokrowiec szybko odprowadza wilgoć i szybko schnie. Jeśli tak, nasz materac długo zachowa świeżość. Jeśli nie, mamy dwie możliwości: pokrowiec z możliwością zdjęcia i uprania lub materac dwustronny, który po zużyciu będzie można obrócić i cieszyć się jego czystością.

Wielkość materaca

To ostatni ważny czynnik przy wyborze materaca. W przypadku niemowlaków i maluchów warto zakupić materac odpowiedni do łóżeczka dziecięcego. Jeśli chodzi o starsze dzieci – warto pokusić się o dobór nieco większego łóżka. Dobrze dobrany materac z pewnością będzie służył nawet kilka lat.

© Dreams Design.