ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Materac do spania na podłodze – jaki wybrać?

09 czerwca 2021

Materac do spania na podłodze – jaki wybrać?

Spanie na podłodze kojarzone jest z bliskością natury. Zanim rozwinęła się współczesna cywilizacja ludzie spali na ziemi, nie potrzebując do tego łóżek. Trend spania praktycznie na podłodze pochodzi z krajów wschodnich – Chin i Japonii i coraz częściej jest wybierany w polskich sypialniach. Spowodowało to, że postanowiliśmy się przyjrzeć dokładniej jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Materac do spania na podłodze – plusy:

- rozwiązanie doskonałe dla minimalistycznych wnętrz,

- spanie na poziomie podłogi na sztywnym materacu to mniejsze ryzyko powstania niektórych wad postawy,

- bliskość  Dalekiego Wschodu – walor dla osób miłujących azjatycką i chińską kulturę snu.

Materac do spania na podłodze – minusy:

- brak cyrkulacji powietrza i problem z odpowiednią wentylacją

- zmniejszona higieniczność snu (materac narażony na kurz, roztocza i bakterie)

- mniejsza żywotność materaca (twarde i nieelastyczne podłoże)

- złe odprowadzanie wilgoci z materaca (może pojawić się pleśń, grzyb)

- możliwa utrata gwarancji producenta (każdy producent zaleca użytkowanie materaców na stelażach)

- większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych

Jak wybrać materac do spania na podłodze?

Materac do spania na podłodze musi przede wszystkim już sam w sobie mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Przewiewność materaca jest w takim przypadku jednym z najważniejszych czynników wyboru. Kolejną ważną kwestią jest pokrowiec, który powinien charakteryzować się wysoką zdolnością redukowania bakterii, pleśni, czy grzybów, tak aby zapewnić możliwie wysoką higieniczność snu. Sam pokrowiec powinien być zdejmowany, z możliwością prania co najmniej w 60 st. C. Zatem przyjrzyjmy się konkretnie jaki materac nadaje się do położenia na podłodze i z czego powinien być wykonany.


Jądro materaca, które będzie leżało na ziemi musi być przewiewne. Dlatego też najlepiej postawić na materace wykonane ze sprężyn kieszeniowych i perforowanego lateksu. Materace sprężynowo-kieszeniowe dzięki swojej budowie są przewiewne i sprawiają, że rdzeń materaca ,,oddycha”. Powietrze, które przedostaje się przez kieszenie sprężyn ułatwia i przyspiesza ewentualne schnięcie materaca, w przypadku np. pojawienia się wilgoci.

Warto również wspomnieć, że oprócz wyżej wymienionych zalet, sprężyna umieszczona w osobnej kieszonce umożliwia samodzielne, punktowe dopasowanie się do ciała leżącego, co wzmacnia zdolność ortopedycznego dopasowania się kręgosłupa do podłoża, na którym jest ułożony. Natomiast sam lateks jest produktem pochodzenia naturalnego, zawdzięcza dzięki temu swoje walory użytkowe jak m. in. sprężystość, czy odporność na odkształcenia. Perforowany po całości wzmacnia efekt przewiewności materaca.

Przykładem materaca sprężynowo-kieszeniowego obustronnie przełożonego przewiewną płytą lateksową jest Primator Bio Ex Royal. Materac w standardzie ma zdejmowany pokrowiec Lyocell, pikowany włóknem klimatyzującym. Poszycie Lyocell charakteryzuje się naturalną antybakteryjnością. Włókno dzięki wysokiej jakości jest aksamitne w dotyku, ale i bardzo odporne na uszkodzenia, co jest ważne jeżeli materac lezy na podłodze. Materac jest wtedy bardziej narażony na różnego typu uszkodzenia. Lyocell jest w 100% naturalny, produkowany na bazie celulozy drzewnej. Doskonale pochłania i odprowadza wilgoć oraz szybko schnie. Materac Primator Bio Ex Royal jest sam w sobie sprężysty, dzięki temu kładąc go bezpośrednio na ziemi, materac relatywnie dobrze będzie dostosowywał się do krzywizn naturalnych ludzkiego ciała.


Dane techniczne materaca Primator Bio Ex Royal:

- materac sprężynowo-kieszeniowy z przewiewną lateksową płytą

- materac z antybakteryjnym pokrowcem Lyocell

- pokrowiec materaca z włóknem klimatyzującym

- pokrowiec zdejmowany z możliwością prania do 60° C

- niezwykle sprężysty i elastyczny pomimo twardego podłoża

- materac z atestami ortopedycznymi (VAT 8%)

- wysokość materaca z pokrowcem: 21 cm

- produkt ekologicznie klejony

- 7 stref komfortu

- materac dostępny w trzech stopniach twardości: H2, H3, H4

- materac użytkowany na ziemi traci gwarancję producenta

- obciążenie ortopedyczne materaca uzależnione od twardości:

  twardość H2 – do 110 kg

  twardość H3 – do 120 kg

  twardość H4 – do 140 kg


Jaki materac do spania na podłodze?

Jeżeli w pełni świadomi minusów użytkowania materaca na ziemi, nadal decydujemy się na to rozwiązanie, należy pamiętać, że materac do spania na podłodze powinien spełniać poniższe warunki:

- powinien dobrze pochłaniać i odprowadzać wilgoć

- powinien mieć zdejmowany pokrowiec z możliwością prania

- powinien być przewiewny i pikowany włóknem klimatyzującym

- powinien być zaopatrzony w antybakteryjny pokrowiec

- powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne

- powinien mieć dobre walory klimatyzujące i oddychające

- powinien szybko schnąć i gwarantować wysoką higienę

- powinien mieć strefy twardości, aby dawał ortopedyczne podparcie dla kręgosłupa

- powinien być zdrowy dla kręgosłupa!

Często dostajemy zapytania od naszych klientów dotyczące tego czy materac może leżeć na podłodze? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie pod materacem powinny znaleźć się stelaże, które są stworzone po to, aby materac lepiej układał się do ciała lezącego oraz po to, aby wydłużać żywotność materacy w sypialniach. W praktyce jednak materac może leżeć na podłodze, ale trzeba znaleźć taki, który będzie się do tego dobrze nadawał. Trzeba zdawać sobie sprawę z wad i zalet takiego rozwiązania.

Materac, który leży na podłodze na pewno trzeba częściej czyścić, częściej wietrzyć i bardziej o niego dbać. Materac taki może się szybciej zużyć i stracić swoje walory. Wypadałoby też pamiętać, że decydując się na materac, który leży na podłodze nie zawsze utrzymana zostanie gwarancja producenta. Ogólne założenie jest takie, że materace powinny leżeć na odpowiednich stelażach. A w przypadku złego użytkowania danego materaca, możemy stracić gwarancję produktu. Wybierając opcję materaca na ziemi powinniśmy być w pełni świadomi swojej decyzji. Na pewno będzie nas czekać więcej pracy, aby zadbać o odpowiednią higienę materaca. Kombinacja materacy i stelaży jest zalecana przez wszystkich największych producentów materacy na świecie i nie jest to kombinacja wymyślona bez przyczyny!

W przypadku zainteresowania materacami do spania zachęcamy do odwiedzenia naszych salonów firmowych Dreams Design – sypialnia Twoich snów. Doradcy do spraw zdrowego spania udzielą więcej informacji na temat materaców i ich użytkowania.

© Dreams Design.