ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Kilka słów na temat zaburzeń snu

05 lutego 2020

Kilka słów na temat zaburzeń snu

Bardzo wiele osób cierpi na zaburzenia snu. Szacuje się, że nawet około 30% populacji cierpi na problemy ze snem. Złe spanie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie człowieka, w tym powoduje: brak koncentracji, spowolnione działanie, zaburzenia w prowadzeniu codziennej aktywności. Problemy ze snem pogarszają jakość życia. Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną człowieka, a jego brak bądź zaburzenia z nim związane mogą być naprawdę tragiczne w skutkach.


Najczęstsze zaburzenia snu:

- bezsenność – charakteryzuje się problemami z zaśnięciem lub utrzymaniem snu przez więcej niż 3 noce w przeciągu tygodnia

- hipersomia – charakteryzuje się nadmierną sennością, lub zbyt długim snem (powyżej 9 godzin u osoby dorosłej), często może być objawem depresji

- narkolepsja – charakteryzuje się występowaniem napadów senności, katapleksją, omamami sennymi, paraliżem przysennym (porażeniem przysennym)

- dyssomnia rytmu snu i czuwania – charakteryzuje się brakiem harmonizacji i synchronizacji między własnym rytmem snu, a wymogami otoczenia

- lęki nocne – charakteryzuje się napadami silnego strachu, który przerywa sen

- koszmary senne – charakteryzuje się pojawianiem bardzo realistycznych snów, które wywołują silny lęk

- lunatyzm – charakteryzuje się działaniem ciała ludzkiego (siadanie, chodzenie, wstawanie) podczas snu, bez udziału świadomości


Problemy ze spaniem, które utrzymują się przez dłuższy czas powinny być konsultowane z lekarzem. Przeprowadzenie odpowiedniego i kompleksowego pakietu badań pozwoli poznać przyczynę zaburzenia oraz ja leczyć. Najczęstsze przyczyny zaburzenia snu to: uwarunkowania genetyczne, przyczyny psychofizjologiczne, nieprzestrzeganie zasad higieny snu.


Zasady higieny snu

Nieprzestrzeganie zasad higieny snu wpływa niekorzystnie na sen. Do najważniejszych zasad, które powinniśmy przestrzegać zalicza się:

- kładzenie się spać i wstawanie o stałych porach

- niespędzanie zbyt dużej ilości czasu w łóżku (np. leżenie podczas czytania, czy oglądania telewizji)

- nieprzejadanie się przed pójściem spać

- niespędzanie zbyt dużej ilości czasu w sztucznym oświetleniu

- prowadzenie regularnej aktywności fizycznej

- nieużywanie telefonu/tabletów w łóżku, przed pójściem spać

- niesłuchanie zbyt głośnej muzyki przed pójściem spać

- prowadzenie regularnego trybu życia

Oprócz wyżej wymienionych czynników, duży wpływ na zdrowy sen ma materac na którym śpimy oraz poduszka. Materac do spania powinien być odpowiednio dobrany dla każdego z osobna. Tak, aby podpierał odpowiednio ciało śpiącego i utrzymywał kręgosłup w linii prostej. Materac nie może powodować uczucia dyskomfortu, nacisku. Niewygodny i źle dobrany materac sprawia, że możemy wybudzać się ze snu np. z uczuciem drętwienia kończyn dolnych, czy kończyn górnych. Wybudzanie się zbyt częste w nocy wpływa źle na regenerację organizmu. Dlatego też powinniśmy zainwestować w dobry materac i zadbać o dobre warunki dla zdrowego i higienicznego snu. Szczególnie ważne jest również odpowiednie podrapcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Zawsze przy doborze materaca, powinno dobierać poduszkę ortopedyczną. Poduszka i materac muszą współgrać ze sobą, tak aby utrzymywały cały kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Ważne jest także samo łóżko do spania - nie powinno ono skrzypieć! A same stelaże znajdujące się w łóżku sypialnianym, powinny być dobrane odpowiednio do materaca. Wszystkie wymienione powyżej czynniki są niezwykle ważne do tego, aby spać zdrowo i wstawać wypoczętym!


Materace do spania w Dreams Design

W salonach Dreams Design – Sypialnia Twoich Snów znajduje się bardzo duży wybór materacy, które dobierane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami naszych klientów. Doradcy ds. zdrowego snu każdemu pomogą wybrać materac idealny! W ofercie znajdują się ponadto solidne łóżka tapicerowane i łóżka drewniane, a same stelaże do łóżka sypialnianego dobierane są tak, aby zapewnić maksymalny komfort w czasie użytkowania. W Dreams Design materace Warszawa - stawiamy na zdrowy i dobry sen!

© Dreams Design.