ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Kiedy najlepiej wymienić materac na nowy?

13 lutego 2020

Kiedy wymienić materac na nowy?


Nie wszyscy z nas jeszcze zdają sobie sprawę z tego, jak jakość snu wpływa na jakość naszego życia. W łóżku spędzamy bardzo dużo czasu (średnio 1/3 naszego życia). Powinniśmy zatem zadbać o swój sen, jego higieniczność i wygodę. Wiele osób zazwyczaj decyduje się na zmianę materaca do spania, kiedy jest już on w nieciekawym stanie – rozkleja się, czy też rozsypuje po wielu latach użytkowania. Nie jest to dobry sposób na wyznaczenie terminu wymiany materaca. Materac do spania powinno wymieniać się średnio co 7 lat, nawet jeżeli z zewnątrz nie wygląda na zużyty. Powszechnie uznaje się, że 7 lat to już maksymalny czas żywotności i przydatności materaca. Po upływie 7 lat powinno się go wymienić, a jeżeli jest taka możliwość, to powinniśmy materac wymieniać nawet częściej!


jak często wymieniać materac


Symptomami świadczącymi o potrzebie wymiany materaca są między innymi:


  • w przypadku materaców sprężynowych - wyczuwalność sprężyn pod plecami w czasie leżenia, bądź pojawiający się charakterystyczny dźwięk w czasie odwracania się na materacu
  • w przypadku materaców piankowych i materaców lateksowych – wyczuwalne zagłębienia na powierzchni materaca
  • w przypadku materaców lateksowych – kruszenie się materaca
  • użytkowanie materaca do spania ponad 7 lat
  • widoczne zewnętrzne zużycie materaca, jak np. pojawiające się grudki, uszkodzenia pokrowca
  • zbyt mocne zwilgocenie materaca – problem ten pojawia się często w domach/mieszkaniach, w których jest problem z właściwą wentylacją powietrza, pojawiającym się zwilgoceniem/grzybem na ścianach
  • odczuwalny dyskomfort po nocy (np. ból pleców, drętwienie kończyn) i problemy z zaśnięciem

co ile lat wymieniać materac

Po wielu latach użytkowania w materacu pojawiają się miliony roztoczy. Materac może stać się siedliskiem kurzu, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z problemem astmy, alergii, ale również w przypadku dzieci. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przez wiele lat użytkowania materaca znajduje się na nim martwy naskórek oraz pot. W ciągu spania tracimy sporo wody (dlatego powszechnie zaleca się uzupełnianie płynów każdego ranka, ponieważ w nocy nasze ciało odwadnia się).


Sen powinien być dla nas zdrowy, a utrzymanie odpowiedniej higieniczności snu jest bardzo ważne. O materac należy dbać wciągu jego użytkowania (m.in. prać często ochraniacz, wietrzyć wkład materaca, używać na materacu ochraniacz). Materac powinien być położony na stelażach listwowych, tak aby zapewniona była odpowiednia cyrkulacja powietrza. Zaleca się, aby materac nie leżał bezpośrednio na ziemi. Jeżeli nie mamy innej możliwości położenia materaca, pamiętajmy aby wymieniać go zdecydowanie częściej, niż zalecane ogólne 7 lat.

Wiele materaców dostępnych na rynku posiada dłuższy okres gwarancji, niż wspomniane 7 lat. Świadczy to jednak o tym, że materac wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, a jego fizyczne właściwości będą nam długo służyć, lecz biorąc pod uwagę kwestie higieniczności - materac powinniśmy wymienić po kilku latach użytkowania (niezależnie od lat gwarancji).


kiedy wymienić materac


Dreams Design materace Warszawa


Zastanawiaszsię kiedy ostatnio wymieniałeś swój materac do spania? Czy minęło już 7 lat? Czy nie przyszedł już czas na nowy? Jeżeli tak, to serdecznie zapraszamy do salonów Dreams Design - Sypialnia Twoich Snów. Doświadczeni sprzedawcy pomogą dobrać materac indywidualnie, doradzą oraz opowiedzą dokładnie o naszych produktach. W Dreams Design materace Warszawa uczymy naszych klientów jak spać zdrowo i komfortowo. Zależy nam na tym, aby nasi klienci byli zadowoleni i zdrowo się wysypiali – wz drowym ciele, zdrowy duch! Materace do spania w Dreams Design produkowane są na zamówienie. Dzięki temu oferujemy naszym klientom zawsze nowe i świeżo wyprodukowane materace, specjalnie pod ich potrzeby. Istnieje również możliwość zamówienia niestandardowych rozmiarów materaca.

W ofercie posiadamy: materace piankowe (pianka termoelastyczna i pianka wysokoelastyczna), materace sprężynowo-kieszeniowe (tzw. materace pocketowe), materace lateksowe oraz materace mieszane (np. materace piankowo-lateksowe).Do materaca zawsze pomagamy dobrać odpowiedni stelaż pod materac, tak aby zapewnić maksymalny komfort i zdrowy sen.

© Dreams Design.