ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?

08 czerwca 2018

Od małych wnętrz oczekujemy przede wszystkim funkcjonalności. Dlatego urządzanie małej sypialni często okazuje się sporym wyzwaniem. Jest to niezbędne pomieszczenie pełniące funkcję nie tylko miejsca do spania i relaksu. Sypialnia, nawet mała, zazwyczaj także musi pomieścić garderobę, często w niej pracujemy i czytamy książki, a także poprawiamy swój wygląd przy toaletce.

W łóżku spędzasz 1/3 życia!

Łóżko jest absolutnie niezbędnym, a przy okazji największym meblem w sypialni. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na fakt, iż spędzamy w nim średnio 1/3 naszego życia. Z tego względu postaw na wygodne łóżko do małej sypialni. W tej kwestii prym wiodą łóżka tapicerowane - przyjemna w dotyku tkanina oraz profilowane wezgłowia pozwalają na wygodną pozycję podczas czytania książek lub oglądania telewizji w sypialni.

Typowe wyposażenie małej sypialni

Standardowym zestawem mebli w sypialni jest łóżko z szafkami nocnymi po bokach. Wówczas meble o standardowych wymiarach potrzebują ok. 2,5 m szerokości (160 cm łóżko plus szafki po 40 cm). Jest to praktyczne rozwiązanie, zapewniające przestrzeń po obu stronach łóżka sypialnianego. Powstała w ten sposób symetria ma korzystną prezencję wizualną. Pamiętajmy jednak, że eksperymenty też są mile widziane, a pokój zawsze można przemeblować.

W małej sypialni liczy się każdy centymetr

Istotne znaczenie w małych sypialniach ma szerokość łóżka, ponieważ w małej sypialni każdy centymetr jest na wagę złota. Standardowe rozmiary łóżek pojedynczych to 90x200 cm, natomiast podwójnych 160x200 cm. Co ważne – rozmiary te nie dotyczą wymiarów łóżek, ale materaca. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że szerokość łóżka może być większa od rozmiaru materaca o grubość ramy łóżka.

W przypadku łóżek tapicerowanych można podzielić je na dwa rodzaje:

  • materac jest otoczony ramą (zwiększa to szerokość łóżka),
  • rama nie wystaje poza materac – materac leży na bazie, gdzie szerokość łóżka jest równa szerokości materaca (łóżko kontynentalne lub łóżko z bazą Hotel).

W naszym sklepie łóżka tapicerowane mogą mieć ramy o grubości 4 – 8 cm. Przy 8-centymetrowych ramach łóżko wydaje się bardziej masywne, natomiast cieńsze lub uwypuklone ramy nadają łóżku lekki i finezyjny charakter.

Łóżko do małej sypialni - sprawdzone rozwiązania

Ten problem rozwiąże kilka sprawdzonych tricków.

  1. Nie musimy trzymać się standardowych rozmiarów! Jeżeli brakuje nam kilku centymetrów, by zmieścić w sypialni dwie szafki nocne lub inny mebel, wystarczy zamówić mniejsze łóżko – stworzone na wymiar.
  2. Gdy centymetry mają znaczenie, warto wybrać łóżko, w którym rama nie wystaje poza materac. Przykładem są łóżka kontynentalne - dostojne i wysokie, uznane za „królewskie”. Naturalnie, nie każdemu muszą one odpowiadać, właśnie ze względu na swoją wysokość. Jeżeli wolimy łóżko o standardowej wysokości, możemy zamówić łóżko z bazą, na której leży materac (wówczas szerokość łóżka jest równa szerokości materaca), lub łóżko z cienką ramą o grubości 4 cm.
  3. Warto zadbać o miejsce do przechowywania. Świetnym rozwiązaniem będzie łóżko do małej sypialni z pojemnikiem na pościel. Koszt takiego łóżka jest stosunkowo niewiele większy od łóżka bez pojemnika (wtedy należy liczyć się z wydatkiem nie tylko na łóżko, ale również na stelaż pod materac). W skrzyni łóżka można przechowywać całą gamę rzeczy - pościele na zmianę, ubrania sezonowe, narty, a nawet prezenty niespodzianki.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okazały się przydatne i wiesz już jakie łóżko wybrać do małej sypialni.


© Dreams Design.