ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jaki wybrać materac dla seniora?

31 grudnia 2019

Najlepsze materace dla osób starszych


Materac do spania powinien zostać dobrany indywidualnie. Spokojny i zdrowy sen jest bardzo ważny w każdym wieku. Jednak wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby co do doboru materaca (jego twardości, sprężystości, elastyczności itp.). Osoby w starszym wieku częściej narzekają na bóle stawów, kości, kręgosłupa, czy drętwienie kończyn. Schorzenia te mogą powodować duży dyskomfort oraz niekorzystnie wpływać na samopoczucie. Dobrze dobrany materac do spania może zniwelować wiele schorzeń. Wielu z nas nadal nie zdaje sobie sprawy, jak istotny jest odpowiedni dobór materaca.


Wybierając materac powinno się wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym: wagę, wzrost, subiektywne odczucie komfortu, ale również i wiek osoby, która będzie go użytkowała. Powszechnie uznaje się, że materace dla osób starszych muszą maksymalnie niwelować nacisk na ciało. Zbyt duży nacisk powodować może bowiem wyżej wspomniane drętwienie kończyn górnych i dolnych oraz bóle kostno-stawowe. Czujemy wtedy dyskomfort i charakterystyczne mrowienie. Materac dla seniora powinien być przede wszystkim komfortowy dla jego użytkownika. Nieprawdą jest, że im twardszy materac tym lepszy dla starszej osoby. Materac nie może powodować bowiem wspomnianego już nacisku na ciało. Przy zbyt twardych materacach, nacisk ten jest zbyt duży, co wpływa na liczne dolegliwości. Materac dla seniorów powinien mieć strefy twardości, tak aby dobrze układał się pod barkiem i biodrem (w szczególności spania w pozycji na boku). Ważne jest to, aby zniwelowany został również nacisk na szyjny odcinek kręgosłupa. Do tego jednak niezbędna jest profilowana poduszka ortopedyczna. Poduszki do spania, tak samo jak materac, są bardzo ważnym elementem wpływającym na zdrowy i komfortowy sen.


Materac dla seniorów powinien charakteryzować się sporą sprężystością. Elastyczny materac ułatwi w nocy zmianę pozycji, a rano wstanie z łóżka. Wspomnianą elastycznością charakteryzują się materace sprężynowo-kieszeniowe oraz materace wyprodukowane z pianki wysokoelastycznej. Dobrze byłoby, aby materac dla seniora posiadał atesty ortopedyczne. Wpłynie to korzystnie na zdrowie. Materace medyczne posiadają obniżoną stawkę VAT 8%. Zatem, gdy decydujemy się na zakup materaca zdrowotnego, sprawdźmy przed zakupem jaką ma stawkę VAT! W przypadku osób starszych, które dużo czasu spędzają w łóżku, warto zainwestować w materac przeciwodleżynowy. Najlepiej wtedy sięgnąć po materac wykonany z pianki wysokoelastcyznej, która na wierzchniej warstwie ma odpowiednie nacięcia w pianie. Przy zakupie materaca należy również sprawdzić, czy materac ma zdejmowany pokrowiec z możliwością prania. Pranie pokrowców zwiększa higieniczność snu.


Dla starszych, często schorowanych osób zaleca się stosowanie dodatkowo specjalnych ochraniaczy na materac (np. ochraniacz wodoodporny Clinic firmy Materasso). Materac do spania powinien dobrze oddychać. Odpowiednia cyrkulacja powietrza gwarantuje zdrowy sen, niweluje powstanie bakterii i grzybów. Dobrą wentylacją charakteryzują się przede wszystkim materace sprężynowe (wnętrze materaca stanowią bowiem sprężyny między którymi swobodnie przepływa powietrze).


Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dla seniora?


  • czy materac ma na pewno atesty ortopedyczne
  • czy materac ma zdejmowany pokrowiec z możliwością prania
  • czy materac nie jest zbyt twardy
  • czy materac ma strefy twardości
  • czy jest komfortowy dla użytkownika
  • czy jest przeciwodleżynowy
  • czy jest przewiewny i dobrze oddycha
  • czy do materaca dobrana została odpowiednia poduszka
  • czy jest elastyczny i sprężysty


Materac Natur Biogreen w Dreams Design


Jednym z doskonałych rozwiązań dla seniorów jest materac Natur Biogreen. Materac dostępny jest w salonach firmowych Dreams Design - Sypialnia Twoich Snów. Posiada niemal wszystkie wyżej wymienione cechy, którymi charakteryzować powinien się materac dla seniora. A mianowicie: jest wykonany z pianki wysokoelastycznej, która charakteryzuje się wysoką sprężystością, materac posiada specjalne nacięcia na swojej powierzchni (przeciwodleżynowy), pokrowiec jest zdejmowany, materac jest produktem ortopedycznym (posiada obniżoną stawkę VAT 8%) i wiele innych cech.


Już dziś zapraszamy do naszych showroomów w celu przetestowania materaca Natur Biogreen w dwóch twardościach (twardość H2 i twardość H3). Doświadczony personel na pewno pomoże dobrać materac idealny – niezależnie od wieku!

© Dreams Design.