ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jak urządzić sypialnię bez okna?

26 listopada 2019

Sypialnia bez okna - jak urządzić?

W małometrażowych mieszkaniach nie zawsze da się rozplanować rozłożenie pomieszczeń tak, aby w każdym pokoju było przynajmniej jedno okno. W takich przypadkach, najczęściej decydujemy się urządzić sypialnię właśnie w tym miejscu, gdzie okna nie będzie. Przestrzenie mieszkalne bez okien to nic strasznego! Kwestia tylko dobrego zaaranżowania wnętrza. Ogólna zasada jest następująca - robimy wszystko, aby rozświetlić pomieszczenie i optycznie je powiększyć. Nie możemy dopuścić do tego, żeby wystrój wnętrza przytłaczał, był ponury, czy nieprzyjemny. Dlatego też, w sypialni bez okna ważne jest, aby zastosować przy aranżacji wnętrza poniższe wskazówki:


  • używamy jedynie jasnych kolorów farb na ścianach
  • ciemne kolory mogą wystąpić jedynie w formie drobnych dodatków (akcenty przełamujące w postaci np. małych różnobarwnych obrazów na ścianach)
  • wybieramy stylowe akcesoria i srebrne dodatki (najlepiej chromowane, które mają efekt lustrzanego odbicia)
  • podłoga oraz dywany powinny być w jasnych barwach (najlepiej kolory pastelowe)
  • wieszamy na ścianach w sypialni lustra
  • wstawiamy łóżko tapicerowane (jest ono miękkie, dzięki temu nie odczujemy dyskomfortu twardej ramy)
  • łóżko tapicerowane powinno być wyprodukowane w jasnej tkaninie obiciowej
  • wybieramy lekkie modele mebli, najlepiej lakierowane na wysoki połysk
  • równomiernie ustawiamy światło, warto dodatkowo zapewnić dodatkowe oświetlenie (np. kinkiety w ścianie nad łóżkiem)
  • warto pomyśleć o ścianie z szyb, bądź drzwiach wykonanych z szyby


W sytuacji, jeżeli w sypialni nie będzie okna, bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczenia poprzez otwieranie drzwi do sypialni w ciągu dnia, tak aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza (w szczególności przed snem). Największym minusem sypialni bez okna, patrząc pod względem zdrowego mikroklimatu snu, jest właśnie brak możliwości dobrego przewietrzenia pomieszczenia. Jednak można znaleźć więcej plusów posiadania sypialni bez okna, niż w ogóle jej nie posiadania. Sypialnia bowiem jest to miejsce przeznaczone do regeneracji i snu. Azyl po całym dniu pracy. Generalna zasada jest taka - lepiej mieć sypialnię z wygodnym łóżkiem i materacem nawet bez okna, niż w ogóle jej nie posiadać! Sypialnia bez okna sprawia, że mamy odpowiednio zaciemnione pomieszanie do snu. Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której światło dzienne nie wpada do sypialni, można pomyśleć o wykonaniu ściany z szyby lub zastosować szklane drzwi. W przypadku całej ściany wyprodukowanej z szyb, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kotar, zasłon, czy też żaluzji, aby na czas spania przyciemnić jednak pomieszczenie od wewnątrz.


jak urządzić sypialnię bez okna

Aranżacja sypialni bez okna


W sypialniach bez okien ciekawym rozwiązaniem może być zaaranżowanie ściany panelami naściennymi. Panele w pomieszczeniu bez okna nadadzą wyjątkowego designu. Sprawią, że wnętrze będzie ciekawe oraz funkcjonalne (panele tapicerowane bowiem mają również funkcję wyciszającą pomieszczenie, co wpłynie dobrze na sen!). W panele tapicerowane można wkomponować kinkiety oraz gniazdka elektryczne. Dzięki temu istnieje możliwość tapicerowania dokładnie całej ściany- od podłogi, aż po sufit!


W sypialni bez okien, najlepiej aby sufit wykonany był w białym kolorze, rozjaśni to wnętrze pomieszczenia. Ciekawym pomysłem może być również umieszczenie lustra na suficie! Jest to niebanalny pomysł, dla tych którzy lubią trochę designerskiego szaleństwa! W sypialni bez okien dodatki powinny być dość odważne, i tak jak zostało to wcześniej wspominane, mogą występować w ciemnych barwach. Dlaczego? Ponieważ w pomieszczeniach bez okien powinno zadbać się o to, aby szczegóły (w tym akcesoria, dodatki) przyciągały wzrok! Sprzymierzeńcem dobrego wystroju (każdego wręcz pomieszczenia) są żywe rośliny. Wprowadzenie akcentu, ,natury” do miejsca, w którym nie dociera naturalne światło jest strzałem w dziesiątkę! Dzięki małej, zielonej roślinie można rozweselić i ożywić wnętrze sypialni!

Urządź sypialnię bez okna z Dreams Design

W Dreams Design – Sypialnia Twoich Snów produkujemy łóżka tapicerowane oraz panele tapicerowane pod wymiar. Już dziś zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą handlową. Z Dreams Design Warszawa możesz stworzyć każdą sypialnię – nawet bez okna!

© Dreams Design.