ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jak prać poduszki? Poradnik

08 października 2021

Jak prać poduszki?

Często nasi klienci pytają nas jak często prać poduszki i w jaki sposób to robić, aby ich nie zniszczyć. Jeżeli chodzi o częstotliwość prania, to nie ma jednoznacznej i dobrej odpowiedzi dla wszystkich. Istnieje jedynie bardzo ogólna i generalna zasada, według której poduszki należy prać tak często, jak jest to potrzebne. Nie ma więc czystej reguły dla wszystkich. Wskazuje się jednak, że powinniśmy to robić tak często jak mamy możliwość i jak jest to potrzebne. Poduszki muszą być po prostu zachowane w nienagannym stanie, a wymieniane na nowe przynajmniej co dwa lata. Oprócz regularnego prania, należy pamiętać że na odpowiednią higieniczność poduszki wpływa także jej wietrzenie. Najlepiej robić to na dworze, w wietrzne i słoneczne dni. A samo wietrzenie sypialni powinno być częścią codziennej rutyny. Podczas codziennego wietrzenia pomieszczenia sypialnianego, nie chowaj nigdzie poduszek, tylko zostaw je na wierzchu, tak aby miały dostęp do świeżego powietrza wpuszczanego do sypialni.

Zatem pranie poduszek jak często? Odpowiedź jest jedna – tak często jak to możliwe. Częstotliwość prania powinna także być uzależniona od indywidualnych zapotrzebowań osoby użytkującej. I tak np. osoby z alergiami, astmą, czy z trądzikiem powinny zdecydowanie częściej prać swoje poduszki, niż osoby które nie cierpią na powyższe schorzenia. To samo w przypadku osób, które decydują się spać ze swoimi pupilami w jednym łóżku. W tym przypadku też zdecydowanie częściej powinno się prać poduszki. Pamiętajmy, że nasze poduszki są ważne dla naszego stanu zdrowia, a przede wszystkim układu oddechowego. Musimy więc odpowiednio dbać o to, żeby nie stały się siedliskiem kurzu i niepożądanych mikroorganizmów. Dbając o higieniczne środowisko snu, dbamy o swoje zdrowie.
Jak prać poduszki syntetyczne?

Poduszki powinno prać się zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli chodzi o poduszki syntetyczne, należy sprawdzić materiał z jakiego jest wykonany wkład. Niektóre wkłady można prać w pralce, niektóre ręcznie, a niektóre tylko czyścić na sucho. O tym jak czyścić dany model poduszki syntetycznej powinniśmy dowiedzieć się z metek, które są dołączone do produktu. Złe pranie poduszki może ją zniszczyć, przez co może ona stracić walory użytkowe i nadawać się do wyrzucenia. Więc zabierając się do prania poduszki sprawdź doszytą metkę producenta i postępuj według wskazówek w niej zawartych.


Kilka ogólnych wskazówek dotyczących tego jak prać poduszki syntetyczne:

- większość poduszek pierze się w temperaturze do 40 st. C

- zdecydowana większość wkładów poduszek nie nadaje się do wirowania

- poduszki powinny być prane w delikatnych detergentach (np. proszek lub płyn do prania)

- poduszkę warto wypłukać w płynie do płukania, aby po praniu się nie elektryzowała

- najlepiej suszyć mokre poduszki podczas wietrznych i słonecznych dni


Jak prać poduszki z pierza?

W przypadku prania poduszek z pierza, również należy przede wszystkim na początku zapoznać się z informacjami na dołączonej do poduszki etykiecie. Producent na pewno wskazał informacje jak powinno się prać produkt oraz w jakiej temperaturze. Jednym z możliwych sposób jest pranie poduszki z pierza w pralce w domu. Umieszczamy pralkę w bębnie, nastawiamy temperaturę i po chwili poduszka jest odświeżona. Po wypraniu poduszki z pierza należy ją wstrząsnąć kilkukrotnie. Ważne jest, aby po praniu nie porobiły się grudki i pierze się odpowiednio rozłożyło. Sposób suszenia jest podobny jak i w przypadku poduszek syntetycznych – poduszkę najlepiej wystawić na zewnątrz. Doskonałą pogodą, która idealnie nadaje się do suszenia tego typu rzeczy jest oczywiście słoneczny i wietrzny dzień. W przypadku poduszek z pierza zalecane jest wodne pranie, przy użyciu jedynie delikatnych środków piorących. Większość producentów nie zaleca prania chemicznego tego typu poduszek.


Jak prać poduszki dekoracyjne?

W celu utrzymania odpowiedniej higieniczności w sypialni, należy pamiętać o regularnym praniu poduszek dekoracyjnych. Pomimo, że pełnią one głównie funkcje ozdobne, muszą być również utrzymane w higienicznym stanie. Jeżeli poduszka dekoracyjna nie ma zdejmowanej powłoczki, to należy ją przede wszystkim dobrze wywietrzyć i wytrzepać na dworze, a potem wyczyścić delikatnie nasączoną gąbką lub ściereczką. Do czyszczenia używamy tylko delikatnych detergentów, tak aby nie zniszczyć zazwyczaj kolorowego i zdobionego wzoru takiej poduszki. W przypadku jeżeli poszewka od poduszki dekoracyjnej jest możliwa do ściągnięcia, to zazwyczaj postępujemy z wkładem poduszki tak jak w przypadku poduszek syntetycznych (no chyba, że wkład poduszki dekoracyjnej tworzy pierze!). Poszewki zawsze pierzemy delikatnie, postępując zgodnie z zasadami umieszczonymi na wszytej metce. Ważne, aby nie używać zbyt wysokich temperatur, które mogą ściągnąć i zmniejszyć poszewkę, bądź ją odbarwić.Jak prać poduszki z pianki?

Poduszki z pianek z reguły nie są przeznaczone do prania w pralce. Zazwyczaj mają ściągane pokrowce, które można prać do 40 st. C, z możliwością delikatnego wirowania (jeżeli w samym pokrowcu nie jest wszyta pianka!). Poduszki wykonane z pianki przede wszystkim należy wietrzyć. A w przypadku pojawienia się uporczywych plam, trzeba je czyścić miękką ściereczką lub gąbką, używając do tego delikatnych detergentów. Poduszki piankowe należy również regularnie odkurzać, tak aby nie doprowadzić do nagromadzenia się kurzu, bakterii, czy innych mikroorganizmów. Poduszki których nie możemy prać w pralce zaleca się używać maksymalnie do dwóch lat, ale nie dłużej! Pamiętaj zatem, aby w odpowiednim czasie wymienić swoją poduszkę na nową, tak aby zapewnić sobie zdrowy i bezpieczny sen!
Poduszki do spania w Dreams Design – sypialnia twoich snów

W Dreams Design – sypialnia twoich snów dbamy kompleksowo o zdrowy i higieniczny sen. W naszej ofercie posiadamy nie tylko szeroką ofertę łóżek tapicerowanych i materacy do spania, ale również pościel – kołdry i poduszki. Już dziś zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą poduszek. W naszych salonach firmowych znajdziecie poduszki z wysokiej jakości pianek, poduszki dekoracyjne, które produkowane są w poszewkach wykonanych z dowolnych materiałów tapicerskich oraz poduszki syntetyczne. Mamy też specjalne poduszki dla wszystkich tych, którzy borykają się z problemami alergii. Wyjątkowej jakości poduszka Allergena wykonana jest z antyalergicznego włókna, które posiada właściwości antybakteryjne i bakteriobójcze. Dzięki możliwości prania w wysokich temperaturach zagwarantuje możliwość utrzymania wysokiej higieny snu oraz ochronę przed bakteriami i roztoczami. Produkt dedykowany dla wszystkich tych, którzy dbają o zdrowy sen i chcą mieć możliwość wyprania poduszek w wysokich temperaturach!Już dziś zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą poduszek do spania. Jeżeli będziesz miał pytania odnośnie prania i czyszczenia poduszek, to na wszystkie pytania uzyskasz odpowiedź od naszych doświadczonych sprzedawców, którzy mają dużą wiedzę na temat zdrowego i higienicznego snu. Sprawdź już dziś - salony firmowe Dreams Design w Warszawie i w Łodzi!

© Dreams Design.