ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jak dobrać rozmiar materaca? Poradnik

14 września 2021

Jak dobrać rozmiar materaca?

Decydując się na zakup materaca skupiamy się przede wszystkim na tym czy jest wygodny, z czego wykonany itp. Dostępnych jest wiele rodzajów materaców do spania, w tym materace piankowe, materace sprężynowo-kieszeniowe, materace hybrydowe i materace lateksowe. Jednak oprócz kwestii komfortu i budowy materaca, podczas zakupu trzeba zadecydować o rozmiarze konkretnego materaca!

W przypadku, jeżeli masz już wybrane łóżko, tak rozmiar materaca trzeba dobrać odpowiednio pod wymiary ramy łóżka. W Polsce ramy łóżka wykonywane są w przeważnie w standardowych rozmiarach pod materac 80x200, 90x200, 100x200 oraz 120x200 centymetrów dla łóżek jednoosobowych. Natomiast dla łóżek dwuosobowych w rozmiarze 140x200, 160x200, 180x200, a także pod materac o wymiarach 200x200 cm. Są to typowe rozmiary materacy jedno i dwu osobowych.

Pamiętaj, aby przed zakupem materaca odpowiednio zmierzyć swoje łóżko, tak aby nie było później problemu z niepasującymi wymiarami materaca.
Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli nie masz jeszcze ani łóżka, ani materaca. Jak rozmiar materac wybrać w takiej sytuacji? Standardowo wszystkie materace są produkowane w wymiarze jednakowej długości to jest 200 cm. I tak jak wyżej wskazane zostały standardowe rozmiary materaców do spania, tak zauważamy, że ta długość wszędzie zostaje taka sama, a zmienia się jedynie szerokość - średnio co 20 cm. Jest to typowa rozmiarówka łóżek i materacy dostępnych na polskim rynku.

Jednak nie zawsze jest stosowana taka rozmiarówka, dla przykładu w Wielkiej Brytanii standardowym rozmiarem łóżka dwuosobowego King Bed jest szerokość 150 cm x 200 cm (59 cali x 79 cali), w Stanach Zjednoczonych standardowy rozmiar materaca dwuosobowego Queen Size to 152 cm x 203 cm (60 cali x 80 cali), natomiast King Size to 193 cm x 203cm (76 cali x 80 cali). Co ciekawe w Malezji standard to rozmiar materaca 183 cm x 191 cm.

Na potrzeby handlu międzynarodowego wymiary materacy i łóżek sypialnianych stają się coraz bardziej ujednolicane, jednak na chwilę obecną różnice występują. W konsekwencji wpływa to również na zapotrzebowanie dostępu do różnych rozmiarów materacy do spania, w tym niestandardowych - co oferuje Dreams Design – sypialnia twoich snów.


Rozmiar materaca jak dobrać i od czego zależy rozmiar łóżka?


- WIELKOŚĆ SYPIALNI I JEJ ROZMIESZCZENIE

Wybór rozmiaru łóżka zależy od wielkości pomieszczenia, w której mieści się sypialnia. Łóżko powinno być tak ustawione, aby było udostępnione swobodne dojście do niego oraz do innych mebli, które są w pokoju. Dodatkowo przy rozmieszczeniu pokoju trzeba tak dobrać wymiar łóżka, aby nie zakłócało otwierania i zamykania drzwi oraz okien.


- ILOŚĆ OSÓB UŻYTKUJĄCYCH ŁÓŻKO SYPIALNIANE

Rozmiar materaca uzależniony jest głównie od ilości osób, które będą na niej spały. I tak w przypadku użytkowania przez jedną osobę, najczęściej wybieranymi rozmiarami materaców są: materace 80x200, i 90x200 cm oraz materace 100x200 i 120x200 cm. W przypadku łóżek dla dwóch osób, najbardziej chodliwymi rozmiarami są materace 140x200 cm oraz materace 160x200 cm, a także większe rozmiary 180x200 cm i 200x200 cm, w szczególności jeśli mamy dzieci :).- ROZMIAR CIAŁA UŻYTKUJĄCYCH ŁÓŻKO SYPIALNIANE

W tej sytuacji należy położyć się na łóżku na plecach i podłożyć ręce pod głowę. W przypadku łóżek jednoosobowych, łokcie nie powinny wystawać poza krawędzie boczne materaca. A w przypadku jeżeli materac będzie użytkowany przez dwie osoby, łokcie tych dwóch osób nie powinny się dotykać. Tak, aby każdy z użytkujących mógł swobodnie położyć sobie ręce pod głowę.


Jak dobrać wymiar materaca – kilka dodatkowych i cennych wskazówek:

- Materac powinien być minimum 15 cm dłuższy od ciała użytkującego, i tak względem tego, jeżeli osoba ma 170 cm, wtedy materac powinien mieć minimum 185 cm długości. W przypadku jeżeli materac kupuje osoba wysoka, często potrzebne są materace dłuższe niż 200 cm. Wtedy zachęcamy do skorzystania z oferty Dreams Design – sypialnia twoich snów, gdzie można zakupić materace dłuższe niż standardowe 200 cm!


- W przypadku zakupu materacy do spania dla niemowląt, to najlepszym rozwiązaniem okazują się materacyki piankowe lub lateksowe o szerokości 60 cm, 70 cm a nawet 80 cm. Jeżeli chodzi o długość, to większość łóżeczek dla niemowląt przygotowana jest do materacy o długości 120 cm, 140 cm, a nawet 160 cm.


- Dla dzieci w wieku przedszkolnym, średnio do 7 roku życia, zaleca się łóżka w rozmiarach 70 cm x 180 cm, 80 cm x 180 cm i 90 cm x 180 cm. Natomiast po 7 roku życia materac może zostać o tych samych szerokościach jak powyżej, jednak materac powinien już mieć długość 200 cm. Oczywiście w przypadku dzieci zasada jest podobna jak i w przypadku dorosłych, materac powinien być minimalnie 15 cm dłuższy niż wzrost osoby na nim śpiącej.


Niestandardowy rozmiar i kształt materaca. Gdzie można taki kupić?

W Dreams Design – sypialnia twoich snów oferujemy łóżka i materace w różnych wymiarach, nawet tych niestandardowych. Potrzebujesz materaca w niestandardowym wymiarze? Zgłoś się do nas! Tylko u nas zamówisz materac o nietypowym wymiarze, a nawet nietypowym kształcie. Przyjmujemy zamówienia na materace o niestandardowych szerokościach, a nawet długościach! Dzięki temu każdy z naszych klientów może dopasować materac do spania idealnie do swojej sylwetki i swojego wzrostu.

Materace krótsze i materace dłuższe niż 200 cm - z nami nie ma najmniejszego problemu. Wybierzesz model, a my postaramy się, aby był przygotowany w odpowiednim, pożądanym przez ciebie wymiarze. W Dreams Design możesz zmodyfikować dowolny model materaca, a my dostarczymy ci dokładnie taki, jaki potrzebujesz – co do centymetra!

Od wielu lat wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, nawet tych najbardziej wymagających. Z nami stworzysz sypialnie Twoich snów. Oferujemy również szeroki wybór łóżek tapicerowanych i łóżek drewnianych, które także możemy przygotować w dowolnie wybranym przez ciebie wymiarze.


Masz więcej pytań? Już dziś zachęcamy do odwiedzenia naszych salonów firmowych Dreams Design – sypialnia twoich snów w Warszawie i w Łodzi, gdzie z chęcią podzielimy się naszą wiedzą na temat zdrowego i komfortowego snu.

Materace w każdym wymiarze tylko w Dreams Design – sypialnia twoich snów. Tylko z nami niestandardowe zakupy okazują się banalnie proste.

© Dreams Design.