ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Jak czyścić materac? Poradnik

01 lipca 2021

Jak czyścić materac? Poradnik

Użytkowany materac narażony jest na różnego rodzaju zabrudzenia oraz zanieczyszczenia. Jeżeli chcemy spać zdrowo musimy regularnie dbać o jego czystość oraz chronić go przed roztoczami kurzu domowego, zarodkami grzybów oraz bakterii, które mogą stać się przyczyną wszystkich początkujących alergii. Tak naprawdę już na etapie zakupu materaca powinniśmy zwrócić uwagę na to jak wyczyścić materac z roztoczy oraz jak wyprać materac, który decydujemy się kupić.

Pokrowiec z możliwością prania

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie danego materaca powinna być możliwość ściągnięcia i wyprania pokrowca. Czyszczenie materaca powinno rozpocząć się od czyszczenia pokrowca. Pokrowce na materace są produkowane z różnych materiałów. Niektóre pokrowce mogą być prane jedynie w niskich temperaturach, a niektóre w wysokich. Im wyższa możliwa temperatura do prania, tym większe prawdopodobieństwo pozbycia się niepożądanych mikroorganizmów czy wybawienia niechcianych plam z pokrowca!

Greentex Active Probiotics  - nowoczesny pokrowiec z probiotykami w twojej sypialni

Materiał Greentex Active Probiotics, uzyskał prestiżową nagrodę ,,INTERZUM AWARD 2009”. Wyjątkowa tkanina, z którego został stworzony pokrowiec jest przyjazna środowisku i posiada specjalne probiotyki, które swoistymi właściwościami chronią tkaninę od alergenów. Tkanina  niszczy na swojej powierzchni roztocza i bakterie oraz doskonale odprowadza wilgoć. Greentex Active Probiotics z osłoną probiotyków to doskonały wybór dla dzieci, jak i dorosłych. Pokrowiec można prać, ale sam w sobie wykazuje działanie antybakteryjne, co czyni podłoże spania zdrowym i higienicznym bez potrzeby częstego prania w wysokich temperaturach.


Wkład materaca zabezpieczony preparatem Sanitized

Obecnie na rynku dostępne są materace wykonane z pianek, które same  w sobie zawierają specjalne preparaty lecznicze, takie jak Sanitized. Preparat ten potrafi opanować rozwój pleśni, grzybów, roztoczy czy bakterii w rdzeniu materaca. Dzięki temu materac z pianką Sanitized zapewnia ochronę użytkowania przez długi czas. Pianki, które są same w sobie antybakteryjne można znaleźć w takich materacach jak np. materac Antibacterial, czy materac Antibacterial Comfort. Te dwa modele materaców są produkowane przede wszystkim z myślą o alergikach i dzieciach.


Jak wyczyścić materac domowym sposobem?

Czyszczenie materaca i jego regularna dezynfekcja jest niewątpliwie ważna dla osób mających problemy z alergią. Materac powinien być odpowiednio czyszczony również w przypadku jeżeli użytkowany jest on przez dzieci, których układ immunologiczny nie jest jeszcze dobrze wykształcony. Higieniczne spanie wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia osoby użytkującej materac. Jeżeli decydujemy się na czyszczenie materaca domowymi sposobami powinniśmy dokładnie zapoznać się z kartą produktową materaca i upewnić się, że produkty które użyjemy do czyszczenia nie zniszczą wkładu materaca, czy jego pokrowca. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki na temat jak wyczyścić materac w domowym zaciszu.

* Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną i wodą, czyli o tym jak wyczyścić materac z potu

Jednym z najbardziej popularnych sposobów czyszczenia  materacy domowym sposobem jest użycie sody oczyszczonej i odkurzacza. Sodę powinno się równomiernie rozsypać na powierzchni materaca, zostawić na kilka godzin, po czym dokładnie ją usunąć za pomocą odkurzacza. W przypadku pojawienia się plam, sodę powinno rozpuścić się w wodzie. Otrzymany roztwór należy położyć w miejscu zabrudzenia, a po kilku minutach dokładnie zmyć czystą wodą i możliwie dokładnie odsączyć. Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną pozwala zniwelować z powierzchni materaca pot oraz różnego rodzaju plamy. Pamiętajmy jednak, że jeżeli użytkujemy materac piankowy, najlepiej nie narażać pianek na długotrwały kontakt z wodą, cy innymi płynami.


* Regularne odkurzanie i wietrzenie materaca, czyli o tym jak utrzymać suche środowisko snu

Aby utrzymać materac w odpowiednim stanie higieniczności powinno się przynajmniej raz w tygodniu dokładnie go odkurzyć. Odkurzać można zarówno sam pokrowiec, jak i rdzeń materaca po ściągnięciu pokrowca. Sam materac powinien być również regularnie wietrzony, dlatego też jak jest taka możliwość otwierajmy okna w sypialni. Regularne wietrzenie materaca zabezpieczy go przed zawilgoceniem i pleśnią. Materac dodatkowo powinno się przewracać na łóżku. Przewracanie materaca nie tylko zwiększy żywotność jego użytkowania ale pozwoli na utrzymanie materaca w higienicznym i suchym środowisku.

* Czyszczenie materaca wodą utlenioną, czyli jak pozbyć się uporczywych plam

Jeżeli zdecydujemy się na pranie materaca wodą utlenioną trzeba zdawać sobie sprawę, że woda utleniona jest relatywnie silnym środkiem, który może spowodować np. wybarwienie koloru pianki. Wodę utlenioną używa się głównie w sytuacjach kiedy chcemy pozbyć się trudnych do usunięcia plam. Wodą utlenioną polewamy bezpośrednio zabrudzenie a po chwili czyścimy wilgotną ściereczką. Zawsze należy uważać, aby nie zalać i mocno nie zamoczyć rdzenia materaca. Materac powinno czyścić się przede wszystkim na sucho, dopiero w przypadku mocniejszego zabrudzenia warto sięgnąć po płynne preparaty.

Materace w Dreams Design – sypialnia twoich snów

Jeżeli szukasz materaca idealnego dla siebie zachęcamy do odwiedzenia naszych salonów firmowych Dreams Design – sypialnia twoich snów. Oferujemy szeroki wybór materacy do spania, w tym materacy sprężynowo-kieszeniowych, materacy piankowych i materaców lateksowych. Gwarantujemy doskonałą opiekę naszych sprzedawców, którzy dzięki dużemu doświadczeniu w branży zdrowego snu podpowiedzą jak dobrać materac oraz jak czyścić materac do spania. W naszych salonach stacjonarnych istnieje możliwość przetestowania materacy tak długo, jak jest to potrzebne naszym klientom do podjęcia dobrej decyzji. Pomagamy nie tylko w doborze materaca ale doradzamy jak utrzymać higieniczne środowisko snu. W Dreams Design – sypialnia twoich snów mamy materace produkowane z pian antybakteryjnych. Dodatkowo istnieje możliwość wyprodukowania każdego modelu materaca w specjalnym pokrowcu Greentex Active Probiotics oraz pokrowcu Silver Protect, który już po dwóch godzinach redukuje nawet o 90% ilość mikroorganizmów i baterii na powierzchni materaca. Zadbaj o swój zdrowy sen z Dreams Design.

© Dreams Design.