ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Feng shui w nowoczesnej sypialni

25 czerwca 2018

Feng shui w nowoczesnej sypialni

Sypialnia to miejsce wypoczynku, relaksu i ładowania energii po ciężkim dniu. Śmiało można więc powiedzieć, że to właśnie w tym pomieszczeniu zasady feng shui mogą odgrywać najistotniejszą rolę. Jednocześnie współczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz nie zawsze współgrają ze starożytnymi metodami planowania przestrzeni. Jak więc urządzić nowoczesną sypialnię, która będzie harmonijna z feng shui? Oto kluczowe wskazówki!

Solidne łóżko

Kluczowe dla feng shui w sypialni jest oczywiście łóżko, które jest przecież najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu. To właśnie wypoczywając, relaksując się czy śpiąc, spędzasz w nim minimum 7 godzin dziennie. Dlatego zasady feng shui zaadaptowane do współczesnej sypialni sugerują, że łóżko powinno być nowe, zrobione z naturalnych materiałów, a także posiadające wolną przestrzeń między materacem a podłogą. Kolejną kluczową sprawą jest wysokiej jakości nagłówek, który ma być wsparciem dla głowy podczas odpoczynku. Nie można zapomnieć także o materacu na łóżko - ten solidny i wygodny pozwoli Ci nabrać energii na nadchodzący dzień.

Odpowiednie ustawienie łóżka

Dobrze dobrane łóżko to jednak nie wszystko. W feng shui ważna jest tak zwana pozycja dowodzenia – w przypadku ustawienia łóżka, istotne jest, aby nie było ono postawione w prostej linii do drzwi. Dlatego lepszą propozycją będzie ustawienie łoża po przekątnej lub po prostu nieco dalej od drzwi wejściowych do sypialni. Zasada ta tyczy się także wszystkich innych drzwi, jakie mogą znaleźć się w sypialni. Unikaj więc ustawienia łóżka sypialnianego w jednej linii z drzwiami z balkonu, łazienki czy garderoby. Ochronę i energię według feng shui daje również solidne wsparcie w postaci ściany, o którą oparta będzie rama łóżka. Nie warto zatem umieszczać naszego miejsca do spania na środku pokoju czy też pod oknem – nawet jeśli dysponujemy dużą przestrzenią.

Zasada balansu

Równowaga i balans to podstawowe cechy feng shui. Nie można zapomnieć o nich także w przypadku aranżacji sypialni. Niewskazane jest więc umiejscowienie łóżka przy ścianie, przez co z jednej jego strony nie będzie dostępu do wolnej przestrzeni. Łóżko ustawiamy możliwie w harmonijny sposób, aby z każdej jego strony dysponować dojściem i taką samą ilością miejsca. Balans między dwoma stronami łóżka zostanie również zachowany przy pomocy szafek nocnych – niezaprzeczalnie więc muszą być dwie, nigdy pojedyncza. Oczywiście nie muszą one być identyczne, w tym przypadku istnieje dowolność i możliwość wyboru takich mebli, które najbardziej wpasowują się w nasz gust.

Sypialnia wolna od elektroniki

Współczesny wystrój zgodnie z zasadami feng shui bierze pod uwagę nadmiar elektroniki w naszych domach. Szczególnie zaś w sypialni istotne jest, aby ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować wszelkie sprzęty elektroniczne. Niewskazane jest zatem ustawiane w sypialni telewizora, jak również korzystanie z komputerów czy telefonów. Nawet wybór tradycyjnego budzika na baterię będzie korzystniejszym rozwiązaniem dla zdrowego, dodającego energii snu. Ponadto nadmierne korzystanie z komputera czy telefonu przed snem, po prostu sprawia, że trudniej jest spokojnie zasnąć, co na pewno nie doda nam energii na kolejny dzień.

Ład, porządek i minimalizm

Zasady feng shui łączą się niezaprzeczalnie ze współczesnym poczuciem estetyki i stylu. Najłatwiej jest wypocząć w przestrzeniach, które nie są zagracone zbędnymi przedmiotami, które z kolei tylko niepotrzebnie zbierają kurz. W pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym, łatwiej jest również utrzymać porządek. Sypialnie najlepiej więc urządzić gustownie, ale z umiarem. Ozdobą może być chociażby stylowe łóżko, piękne lampki nocne oraz inne elementy wykończenia wnętrz. Dzięki temu nie tylko zyskamy dodatkową przestrzeń, ale też sypialnia stanie się przyjemnym miejscem, w którym można zaznać relaksu i wyciszenia.

© Dreams Design.