ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Dziecięcy pokój – jak dopasować go do swojego malucha?

09 października 2019

Pokój dla dziecka – twórzcie go razem!

Planując nową aranżację pokoju dla swojej pociechy, pamiętaj, że musi się ona podobać przede wszystkim dziecku. Pozwól mu wziąć udział w projektowaniu i wspólnie zdecydujcie, jakie kolory, zabawki i motywy sprawią, że będzie zadowolone ze swojego nowego pokoju. Twój maluch uwielbia dinozaury? Tapeta z motywem tych zwierząt, dywan lub pościel we wzory czy duży plakat zawieszony na ścianie z pewnością sprawią, że dziecko chętniej będzie spędzało czas w swoim nowym miejscu.

Wspólne ustalanie nowego wystroju pokoju pomoże nie tylko osiągnąć jak najlepszy dla dziecka wygląd pokoju, ale również nauczy je podejmowania ważnych decyzji. Wybieranie kolorów, mebli czy dodatków wspólnie z rodzicami z pewnością będzie ogromną frajdą, a jednocześnie wielkim wyzwaniem dla każdego młodego człowieka. Nie zapominaj, że zaprojektowany przez Was wystrój powinien nadawać się do użytku przez co najmniej kilka lat. Wspomóż swoje dziecko praktycznymi poradami i z rozsądkiem podchodźcie do chwilowych trendów, które zazwyczaj nie sprawdzają się jako rozwiązanie długoterminowe.


Pokój tematyczny

Piłka nożna, lalki, auta, kosmos czy dinozaury to tylko niektóre z najpopularniejszych zainteresowań dzieci. Nawiązując do nich w aranżacji wnętrza, nie tylko pobudzisz ciekawość i wyobraźnię dziecka, ale także stworzysz dla niego ulubione miejsce zabawy i spędzania czasu wolnego. Wiele możliwości doboru kolorów, mebli, tapet, dywanów czy dodatków sprawia, że podczas wspólnego projektowania wnętrza śmiało możecie puścić wodze wyobraźni. Jeśli nie chcesz stylizować całego pokoju w jednym motywie, możesz umieścić plakaty lub fototapety, które po kilku latach z łatwością wymienisz na nowe.

Każde dziecko uwielbia gadżety, które są łatwym i niedrogim sposobem na dopełnienie tematycznej aranżacji pokoju. Poduszki z nadrukiem ulubionego piłkarza w pokoju chłopięcym lub magiczna różdżka z kolorowymi piórkami dla dziewczynek będą miłym i praktycznym akcentem. Pomysłowym rozwiązaniem są także naklejki na meble, które pozwolą przełamać nudę w tradycyjnym wyglądzie szafy czy komody. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

Podstawowe zasady aranżacji dziecięcego pokoju

Gdy projektujemy pokój dziecięcy, jedną z najważniejszych zasad jest odpowiednia organizacja przestrzeni, która wymaga wydzielenia:

- strefy do zabawy,
- strefy do nauki,
- strefy przeznaczonej do wypoczynku.

Taki układ pomoże na jasne rozdzielenie przyjemności od obowiązków i korzystnie wpłynie na umiejętność organizacji pracy Twojej pociechy. Strefę zabawy proponujemy wyposażyć w miękki dywan oraz pojemniki na zabawki. Z kolei obszar przeznaczony na naukę to zazwyczaj dostosowane do wzrostu dziecka biurko oraz fotel, które umożliwią wygodne odrabianie lekcji. Obowiązkowym elementem będzie lampka o regulowanej wysokości, która zapewni wystarczające oświetlenie w jesienne i zimowe popołudnia. Aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne, jeśli to możliwe, postaw biurko przy oknie.

Miejsce przeznaczone do wypoczynku to oczywiście wygodne łóżko dziecięce. Jeśli masz taką możliwość i chcesz urozmaicić strefę wypoczynku, możesz umieścić w niej także fotel lub niewielki namiot dziecięcy z wygodnym materacem dla dzieci, kocami i kolorowymi poduszkami. Dzieci uwielbiają niestandardowe rozwiązania!

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, uwzględnij wzrost swojej pociechy. Warto rozejrzeć się za biurkiem i fotelem o regulowanej wysokości. Dzięki temu unikniesz obowiązku szybkiej wymiany mebli, kiedy dzieci podrosną. Zapewnisz im także wygodne i ergonomiczne stanowisko pracy, które uchroni maluchy przed wadami postawy. Pamiętaj, że biurko, fotel i łóżko dla dziecka to najważniejsze elementy wyposażenia pokoju. Dlatego zwróć szczególną uwagę na ich jakość i odpowiedni dobór. Źle dopasowane meble mogą zapoczątkować problemy z kręgosłupem, a także powodować ból i niewyspanie. Wszystko to negatywnie wpłynie na samopoczucie dziecka.