ŁÓŻKA
MATERACE
PANELE
MEBLE
STELAŻE
PODUSZKI
+48 881 255 100
ZALOGUJ
ULUBIONE
KOSZYK
BLOG
Praktyczne porady i wiedza w pigułce

Dlaczego budzimy się w nocy?

27 listopada 2020

Częste budzenie się w nocy - skąd się bierze?

Powszechnie wiadomo jest, że budzenie się w nocy obniża jakość spania. A tylko niezakłócone fazy snu są gwarancją zdrowego snu! Noc jest czasem kiedy organizm odpoczywa w łóżku po ciężkim dniu, pełnym aktywności. Regeneracja ciała i ducha niezbędna jest do tego, aby czuć się zdrowym, witalnym, pełnym energii i mieć pozytywny humor w ciągu dnia. Zdrowy sen odpowiada nie tylko za zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne. Sen kojąco wpływa na ciało, ale również i na ludzką psychikę.

Przyczyny zaburzeń snu

Zaburzenia snu wynikają z przyczyn fizjologicznych bądź z przyczyn psychicznych. Niestety problemy ze snem mogą mieć wszyscy, niezależnie od wieku. Jednak bardziej na zaburzenia spania narażone są kobiety, niż mężczyźni. Czasami powodem przebudzania się w nocy jest choroba ciała, a czasami problemy natury psychicznej.

  • Nocny wypoczynek może zostać przerwany z powodów bólowych, takich jak np. ból brzucha, zęba, głowy, czy gardła. Ból  to sygnał do tego, że z organizmem człowieka dzieje się coś niepożądanego.  W takich sytuacjach trzeba obserwować swoje ciało, a w sytuacji gdy ból będzie nawracał trzeba przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą, lekarzem.

  • Fazy snu mogą zostać zakłócone przez silny stres. Stres potrafi narobić bardzo dużo złego w organizmie człowieka. Czasami stresujemy się bardzo mocno w pracy, po czym stres ten z nas nie schodzi i pojawia się ponownie w nocy. W takich sytuacjach trzeba zadbać o odpowiednie odprężenie się przed pójściem spać. Dobrym pomysłem może być uprawianie wieczornej jogi, obejrzenie komedii w telewizji, czy też relaksacyjna, zapachowa kąpiel. W przypadku jeżeli nie jesteśmy sami w stanie opanować silnego stresu, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

budzenie się w nocy

  • Sen może zostać zakłócony również z powodu pojawienia się w nocy koszmarów sennych. Każdy z nas chociaż przynajmniej jeden raz w życiu został wybudzony przez koszmar. Sytuacje takie są zazwyczaj bardzo rzadkie, a gdy się pojawią wtedy warto napić się ciepłego mleka, spróbować zrelaksować, puścić sobie relaksującą muzykę i ponownie położyć spać. Jednak jeżeli koszmary nocne często nawracają i dokuczają nam praktycznie co noc, warto skontaktować się z profesjonalistą. Być może nasze koszmary są problemami, nad którymi trzeba popracować z psychoterapeutą.

  • Na zakłócenia snu bardzo często narzekają kobiety w okresie menopauzy. Kobiety w wieku menopauzalnym są grupą ryzyka, która jest bardzo narażona na przebudzanie się w nocy. Problemy ze snem są wynikiem przemian w ciele kobiety, a mianowicie odpowiedzialny jest za to spadek estrogenów. Sposobem na przywrócenie zdrowego i niezakłóconego snu może być terapia hormonalna. Jednak aby poddać się takiej terapii należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

  • Nocny wypoczynek często zakłócany jest po prostu przez dyskomfort. Niewygodny materac i nieodpowiednio dobrana poduszka do spania mogą powodować częste budzenie się z powodu ciągłego przewracania się nocy w celu zmiany pozycji ułożenia ciała. Częste zmiany pozycji w czasie snu mogą świadczyć o użytkowaniu złego materaca do spania. Materac, na którym śpimy musi idealnie dopasowywać się do kształtów ludzkiego ciała, podtrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Odpowiednio do materaca powinno się w sposób indywidualny dobrać poduszkę do spania. Za  komfort snu jest bardzo często odpowiedzialne łóżko sypialniane, materac oraz poduszka. Jeżeli budzisz się często w nocy, czujesz drętwienie kończyn oraz ogólny dyskomfort, już dziś powinieneś poszukać odpowiedniego dla siebie, łóżka, materaca i akcesoriów zapewniających zdrowy sen.

Przyczyn zaburzeń snu jest bardzo dużo. Człowiek jest narażony na wiele stresów, co wiąże się z negatywnymi emocjami. Podaje się, że ludzie bardziej zrelaksowani i rozluźnieni rzadziej narzekają na problemy ze snem. Bardzo dużo zależy zatem od naszej psychiki i samego komfortu. Mówimy tutaj o komforcie zarówno psychicznym, jak i komforcie fizycznym. O komfort fizyczny już dziś możemy pomóc ci zadbać w Dreams Design –sypialnia Twoich snów - Warszawa. Szeroki wybór komfortowych łóżek sypialnianych i zdrowotnych materacy, na pewno wpłynie pozytywnie na twoje emocje. Położenie się do miękkiego i wygodnego łóżka, będzie samą przyjemnością!


© Dreams Design.